Ознака: Данска
Македонија 27.10.21 | 12:26

Македонците во Данска може да влезат со потврда за вакцинација одобрена од ЕМА или негативен ПЦР тест

Данска ги олесни КОВИД правилата за влез на државјаните на  Македонија. Со најновата одлука на данските авторитети, нашите државјани ќе можат да влезат во Данска, без...

Свет 27.10.21 | 11:38

Нови ковид протоколи за влез во Данска и Италија

Данска и Италија со нови Ковид протоколи за македонските државјани. Со најновата одлука на данските власти во оваа земја ќе можат да се влезе со валиден ЕУ дигитален...

Свет 25.10.21 | 12:31

Данска политичарка се соблече за подобар резултат на изборите

Иако Европејците важат за културни и одмерени кога станува збор за јавното претставување тоа не и пречеше на младата данска политичарка Нана Харинг да ги разбие стереотипите. Таа...

Свет 20.10.21 | 09:00

Данска ги продолжи граничните контроли за шест месеци

Данска ќе продолжи да врши гранични контроли во наредните месеци, јави ДПА. Данската влада минатата недела ја извести еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон...

Калеидоскоп Свет 05.10.21 | 11:48

Дански музеј исплати 72.000 евра за две празни платна

Музејот за модерна уметност „Кунстен“ во Алборг, Данска, плати 72.000 евра за две слики, но кустосите не го добиле баш тоа што го платиле. Имено, уметникот Јенс Ханинг, кој...

Македонија 23.09.21 | 13:09

Данска ќе ни донира 250 илјади вакцини „Џонсон“

Министерот за здравство Венко Филипче денес кажа дека се очекува Данска да ја објави донацијата од 250 илјади вакцини „Џонсон“. Таа е единствена вакцина која се дава...

Свет 17.09.21 | 12:02

Данска ќе им забранува лицата осудени на доживотна казна затвор да остваруваат нови љубовни врски

Данските власти предложија предлог-закон со кој се спречува затворениците кои отслужуваат доживотна казна да остваруваат нови љубовни врски, пренесува „Би-Би-Си“. Според...

Свет 10.09.21 | 09:21

Од денеска Данска ги укинува сите мерки, 83 отсто граѓани се вакцинирани

Данска од денес ги укинува сите мерки воведени за спречување на ширењето на коронавирусот. Овој потег властите го објаснуваат со високиот процент вакцинирано население. Граѓаните...

Свет 09.09.21 | 08:45

Данска воведува задолжителна работа за мигрантите кои со години примаат социјална помош

Некои мигранти во Данска ќе треба да работат 37 часа неделно за да можат да добијат социјални бенефиции, соопшти денеска данската Влада. Тоа ќе се однесува на оние мигранти...

Македонија 02.09.21 | 10:54

Димитров: Поддршка од Грција и Данска за европската иднина на Балканот

Никола Димитров на својот фејсбук профил напиша: Враќајќи се постепено на работа, мислам дека е време да се вратам и тука. Голема поддршка од грчка страна конечно да...

Свет 27.08.21 | 13:57

Данска ги укинува сите рестрикции, вакциниран секој четврти од пет Данци над 12 години

Данска од 10 септември ќе ги укине сите ограничувања воведени поради спречување на пандемијата на коронавирусот, соопштија здравствените власти. Епидемијата е под контрола,...

Вести 22.08.21 | 20:30

Со две дози „Астра зенека“ вратени при влез во Данска, им рекле не ја признаваат вакцината на АЗ што се дава во Македонија

Влезот во Данска со потврда за примени две вакцини „Астра зенека“ не е дозволен, предупредуваат македонски патници во групата Ковид19 искуства и совети. Како што споделува...

Македонија 20.08.21 | 12:47

Муцунски и Пренџов на средба со Сорен Папе Полсен – Лидер на Конзервативната народна партија на Данска

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Тимчо Муцунски и Љупчо Пренџов денеска остварија средба со г-дин Сорен Папе Полсен – Лидер на Конзервативната народна партија...

Останати спортови 04.08.21 | 13:08

Измама: Данските велосипедисти користеле лента на нозете за поголема аеродинамика

Данските велосипедисти растурија на Олимписките игри во Токио..Срушија и Олимпски рекорд но експертите велат дека тоа е на измама. Данскиот тим имале самолеплива лента...

Здравје 26.07.21 | 17:44

Данска препорачува и трета доза за граѓаните кои се вакцинирале со две различни вакцини

Во Данска на граѓаните кои примиле две различни дози вакцина против ковид 19 ќе им биде понудена и трета доза за да им биде признат статусот на вакцинирано лице надвор...

Свет 08.07.21 | 19:20

Богатата Данска најзадолжена земја

Данците се најбогати во Европската унија, додека Романците се најсиромашни, според Централната банка на Данска. Во четвртиот квартал од минатата година, данско домаќинство...

Фудбал 08.07.21 | 09:47

Селекторот на Данска разочаран: Пет секунди пред пеналот имаше две топки на теренот

Селекторот на данската фубалска репрезентација, Каспер Хјумланд, изјави дека е разочаран поради начинот на кој неговата селекција беше елиминирана од Европското првенство...

Фудбал 03.07.21 | 20:46

Јовановски: Чешка ја победи Холандија, изгуби од Данска, а судеше Холанѓанец-тоа не е во ред

Зоран Јовановски на својот фејсбук профил искоментира за Европското првенство во фудбал. Чешка ја победи Холандија. Следната утакмица Чешка губи од Данска и испаѓа....

Фудбал 03.07.21 | 20:24

Данска во полуфиналето на ЕП, прв пат од 1992 година

Репрезентацијата на Данска вечерва ја победи Чешка со 2:1 во четвртфиналето на Европското првенство 2020. За победничкиот тим погодија Дилејни во 5. и Долберг во 42. минута....

Свет 02.07.21 | 08:32

Данска ќе донира два милиона вакцини „АстраЗенека“ за земјите од Западен Балкан

Данска ќе донира два милиона дози од вакцината „АстраЗенека“ против Ковид-19 на земјите од Западен Балкан: Албанија, Босна и Херцеговина,  Македонија и Косово, како...