Повеќе од 250 украински војници вчера беа евакуирани од фабриката за челик Азовстал во Мариупол.

Тие со недели се спротивставуваа на руските напади во очајни услови. Пет автобуси војници пристигнаа во рускиот град Новоазовск, каде Москва соопшти дека ќе им пружи медицинска помош на повредените.

Седум автобуси пристигнаа во новоотворениот затвор во градот Оленивка кој е под руска контрола.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека акцијата за спасување војници продолжува.

Нашите воени и разузнавачи се набљудуваат. Во тоа се вклучени највлијателните меѓународни посредници – рече Зеленски.

Кремљ соопшти дека затворениците ќе бидат третирани во согласност со меѓународните стандарди. Украина соопшти дека сака размена на затвореници.

Заменик-амбасадорот на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански, на Твитер објави дека нема договор.

Новинската агенција ТАСС објави дека рускиот одбор планира да испрашува украински војници – од кои многумина се членови на баталјонот Азов – како дел од она што Москва го нарекува „злосторства на украинскиот режим“, пренесуваат медиумите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.