Ознака: азовстал
Свет 14.06.22 | 15:25

Ѕирнете во пеколот на „Азовстал“: Руските сили овозможија увид во подземните бункери и ходници на фабриката во Мариупол

Импровизирани кревети, спомен обележја на загинатите борци и „легла“ направени од дрвени палети откриваат речиси незамисливи услови во кои живееја украинските сили...

Свет 08.06.22 | 09:50

Повеќе од 1.000 заробеници од „Азовстал“ префрлени во Русија

Повеќе од 1.000 припадници на украинските воени форации, кои се предале во Мариупол, поради истрагата се префрлени во Русија, изјавил за ТАС С извор од полицијата. Над 1.000...

Свет 03.06.22 | 21:47

Ќе стане ли фабриката во Авдеевка новиот „Азовстал“: Од ДНР порачуваат дека во таков случај ќе ги пломбираат со бетон

Kомандантот на доброволниот баталјон „Пјатнашка“ во Доњецката Народна Република, Ахра Авиџба, порача дека коксно-хемиската фабрика во градот Авдеевка би можела да...

Свет 31.05.22 | 16:09

Во „Азовстал“ пронајдено минирано комбе полно со тела на милитанти од „Азов“

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија во подземјите простории на индустрискиот комплекс „Азовстал“ во Мариупол пронашла комбе со тела на украински...

Свет 28.05.22 | 18:33

Макрон и Шолц побараа од Путин да ослободи 2.500 борци од Азовстал

Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц   побараа денеска   од рускиот Владимир Путин да ослободи 2.500 украински борци заробени во...

Свет 28.05.22 | 09:21

Милијардерот Ахметов, сопственик на „Азовстал“, ќе ја тужи Русија и ќе бара оштета од 20 милијарди долари

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов, има намера да ја тужи Русија за загуба од 17 до 20 милијарди долари, откако неговата фабрика за челик „Азовстал“ во Мариупол...

Свет 26.05.22 | 15:01

Басурин: Можно е да има уште украински војници во „Азовстал“

Заменик-началникот на милицијата на Доњецката Народна Република, Едуард Басурин, изјави дека е можно некои припадници на украинските безбедносни сили се уште да се...

Свет 25.05.22 | 14:04

Пронајдени 100 мини за два дена: Руските сили го чистат „Азовстал“ од скриени експлозивни направи

Руската армија веќе неколку дена спроведува темелна и внимателна операција за чистење од мини во железарницата „Азовстал“ во Мариупол. Руските војници ги чистат мините...

Свет 23.05.22 | 10:09

Азовстал и не е толкава победа, на Путин му треба победа во Донбас

Поранешниот командант на британската армија, пензионираниот генерал Ричард Данат во интервју за „Скај њуз“ ја коментираше ситуацијата во Украина, со оценка дека рускиот...

Свет 21.05.22 | 09:30

Се предадоа и последните украински војници од Азовстал, Русија прогласи победа

Русија прогласи победа во својата повеќемесечна битка за освојување на украинскиот пристанишен град Мариупол. Последните борци кои ја бранеа градската фабрика за...

Свет 20.05.22 | 21:46

Руското МO вечерва соопшти дека фабриката „Азовстал“ во Мариупол е целосно ослободена

Руското Министерство за одбрана вечерва соопшти дека фабриката „Азовстал“ во Мариупол е целосно ослободена. Територијата на металуршката фабрика „Азовстал“ во...

Свет 20.05.22 | 15:14

Командантот на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол и да ги спасат животите...

Свет 19.05.22 | 10:44

Захарова: Борците од Азовстал се одведени во казнена колонија

Повеќе од 900 украински борци од челичарницата Азовстал во Мариупол се одведени во казнена колонија на територијата контролирана од Русија, изјави портпаролката на...

Свет 19.05.22 | 10:01

Војниците од Азов однесени во руска казнена територија

Повеќе од 900 украински борци од челичарницата Азовстал во Мариупол се одведени во казнена колонија на територијата контролирана од Русија, изјави портпаролката на...

Свет 18.05.22 | 20:12

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското министерство соопшти...

Свет 18.05.22 | 09:28

Се евакуираат и последните војници од Азовстал

Повеќе од 250 украински војници вчера беа евакуирани од фабриката за челик Азовстал во Мариупол. Тие со недели се спротивставуваа на руските напади во очајни услови....

Свет 17.05.22 | 21:56

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

Русија побара од својот Врховен суд да го прогласи украинскиот Азовски полк за терористичка организација. Според руската новинска агенција Интерфакс, Министерството...

Свет 17.05.22 | 15:06

Кремљ: Украинските војници од Азовстал ќе бидат третирани по „меѓународните закони“

Стотици украински борци од опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол се однесени на територии под контрола на Русија, пренесе Би-Би-Си. Портпаролот на Кремљ Дмитриј...

Свет 17.05.22 | 11:40

Во тек е евакуација на последните украински борци од „Азовстал“

Во тек е спасувачка операција за евакуација на последните украински борци од огромната железарница „Азовстал“, последниот бастион на отпорот против руската армија...

Свет 17.05.22 | 09:01

По тајните преговори со Русија, 250 украински борци евакуирани од „Азовстал“

Повеќе од 250 украински борци излегоа од опколената челичарница „Азовстал“ во Мариупол по тајните преговори за нивна евакуација. Украинската војска избегнува да го...