Ознака: војници
Свет 11.08.22 | 09:32

Данска ќе обучува украински војници во Британија

Данска ќе испрати воени инструктори во Британија за да ги обучуваат украинските војници, а исто така има за цел да ги обучи украинските офицери во Данска, изјави данскиот...

Свет 18.05.22 | 09:28

Се евакуираат и последните војници од Азовстал

Повеќе од 250 украински војници вчера беа евакуирани од фабриката за челик Азовстал во Мариупол. Тие со недели се спротивставуваа на руските напади во очајни услови....

Калеидоскоп 15.05.22 | 15:32

Телата на руските војници се складираат во „ладни“ возови

Една од мрачните реалности на војната е справувањето со телата на загинатите во конфликтот – а тоа ги вклучува и руските војници. Ројтерс ја раскажува приказната за...

Македонија 15.05.22 | 14:40

Ковачки со обраќање до поранешните и сегашните припадници на АРМ

Драган Ковачки им се обрати на сите припадници на АРМ, сегашни, но и поранешни. Неговото обраќање го пренесуваме во целост: За поранешните и сегашните припадници на АРМ: На...

Свет 26.04.22 | 17:00

Путин ги повика војниците на Азов: Оставете го оружјете, гарантирам за вашите животи

Рускиот претседател Владимир Путин кажа дека Мариупол е ослободен и нема повеќе борби, а притоа ги повика борците на Азов и маринците да се предадат. Огромната фабрика...

Свет 13.04.22 | 11:38

Повеќе од 1.000 украински маринци се предадоа во Мариупол

Чеченскиот челник Рамзан Кадиров објави дека повеќе од илјада припадници се предале во близина на пристанишниот град Мариупол и ги повика другите украински војници,...

Македонија 11.04.22 | 14:37

Нема одлука македонските војници да бидат дел од НАТО на границата со Русија

Се уште таква одлука немаме донесено и како што се уверивме и од денешната вежба ги демантиравме сите скептици дека нашата Армија не е подготвена. Но, таа одлука ќе се...

Свет 30.03.22 | 11:10

Би-Би-Си: На Сиријци им се нудат 5.000 фунти месечно за да се борат за Русија

На сириски борци им се нудат 5.000 фунти месечно, за да се борат на линијата на фронтот од руска страна, во војната против Украина, дознава Би-Би-Си. Еден сириски борец кој...

Свет 28.03.22 | 12:47

Околу 17.000 руски војници загинаа од почетокот на инвазијата во Украина

Русија загуби околу 17.000 војници од почетокот на инвазијата врз Украина, соопшти денеска Генералштабот на украинските вооружени сили. Во објавата на Фејсбук, се наведува...

Свет 19.03.22 | 14:33

Десетици загинати украински војници во руски напад врз касарна во Николаев

Десетици војници се убиени откако руски војници нападнаа украинска воена касарна во јужниот град Николаев, изјавија денеска очевидци за западни медиуми додека трае...

Свет 17.03.22 | 13:16

Волас: Велика Британија испраќа ракетен систем и 100 војници во Полска

Велика Британија ќе испрати во Полска ракетниот систем „Skay Saber“ и околу 100 војници, изјави денеска министерот за одбрана Бен Валас при посетата на Варшава. Во Полска...

Свет 17.03.22 | 12:00

Пентагон проценува дека загинале најмалку 7.000 руски војници

Американските разузнавачи проценуваат дека над 7.000 руски војници се убиени во Украина за само три недели борби. Меѓу загинатите има најмалку тројца генерали. Се проценува...

Свет 13.03.22 | 18:36

Според руското МО убиени се 180 странски платеници

Во нападот на центрите за обука на украинските војници во Старици и на полигонот Јаворовски загинаа до 180 странски платеници, соопшти руското Министерство за одбрана. Ниту...

Свет 13.03.22 | 13:40

Орбан: Левицата ќе испрати унгарски војници и оружје во војната

Левицата ќе испрати унгарски војници и оружје во војната. Не ја оставајте! Ќе одлучиме и за тоа на 3 април,напиша унгарскиот премиер Виктор Орбан на Фејсбук.

Свет 12.03.22 | 09:27

НАТО испраќа војници во Норвешка на воена вежба

НАТО соопшти дека во понеделник ќе испрати војници во Норвешка каде ќе се спроведе воена вежба. Околу 30.000 војници, 200 авиони и 50 пловни објекти од 27 земји се очекува...

Свет 09.03.22 | 15:49

Велика Британија им забрани на своите војници да се борат во Украина

Министерството за одбрана на Велика Британија го предупреди персоналот дека им е забрането да патуваат во Украина и дека тие што нема да го почитуваат предупредувањето,...

Свет 09.03.22 | 10:26

Странските државјани кои ќе се борат во Украина ќе добијат украинско државјанство

Заменик украинскиот министер за внатрешни работи Јевхен Џенин изјави дека странските државјани кои доброволно ќе се борат за Украина ќе имаат право на украинско државјанство,...

Свет 28.02.22 | 09:55

Исклучена е можноста Франција да испрати војници во Украина

Како што руската офанзива се интензивира во Украина, портпаролот на француската Влада, Габриел Атал, во програмата „Политички прашања“ на Франс Инфо и Франс Интер,...

Свет 26.02.22 | 17:53

НАТО во источното крило испраќа 40.000 војници и воени бродови, во Словачка се распоредени 1.200 војници

Во Словачка ќе бидат распоредени околу 1.200 странски војници од другите земји членки на НАТО како одговор на руската инвазија врз Украина, соопшти денеска словачкото...

Свет 25.02.22 | 10:54

ЕУ ги дуплира своите сили во БиХ по нападот на Русите врз Украина

Европската Унија одлучи денес речиси да го удвои бројот на своите мировни сили во Босна и Херцеговина со испраќање 500 резервни војници како мерка на претпазливост за...