Ознака: евакуација
Македонија 28.08.21 | 20:08

Вечерва пристигнуваат последните македонски граѓани евакуирани од Авганистан

Од Лондон преку Цирих вечерва на Меѓународниот Аеродром – Скопје, во 19:30 пристигнуваат 20 наши граѓани кои претходно беа евакуирани од Авганистан, но поради КОВИД мерките...

Свет 26.08.21 | 21:12

Официјалнo заврши германската мисијата за евакуација: Сите Германци извлечени од Авганистан

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, изјави дека Германија ги повлекла сите свои војници од Авганистан со последниот лет за евакуација од Кабул. Сите...

Вести 24.08.21 | 17:46

Талибанците забранија авганистански државјани да одат на аеродромот во Кабул

Портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид, на прес-конференција изјави дека „гужвите пред аеродромот во Кабул се проблем за нив“. Тој изјави дека „поради хаотичната...

Свет 24.08.21 | 17:22

Талибанците бараат САД да не евакуираат квалификувани Авганистанци од земјата

Талибанците бараат од САД да ја сопрат евакуацијата на висококвалификувани Авганистанци од земјата. Повикот го испрати портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид,...

Свет 24.08.21 | 16:18

Германија нема доволно време да ги евакуира сите германски граѓани од Авганистан

Германскиот министер за надворешни работи Х ајко Мас предупреди дека до завршувањето на акцијата за евакуација од Кабул, до крајот на август, нема да може да бидат извлечени...

Свет 24.08.21 | 11:02

Активистката за правата на жените Зарифа Гафари евакуирана во Германија

Авганистанската активистка за правата на жените Зарифа Гафари е успешно евакуирана од нејзината земја во Германија. Според владата на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија,...

Македонија 19.08.21 | 11:58

Сите македонски граѓани планирани за евакуација се извлечени од Авганистан

Сите пријавени граѓани се евакуирани од Авганистан и во моментот нема информации за наши државјани кои се во загрозувачка ситуација или на кого му е потребна асистенција...

Свет 18.08.21 | 15:56

Апокалиптични слики: Стотици Авганистанци логоруваат крај аеродромот во Кабул со надеж дека ќе ја напуштат земјата

Стотици Авганистанци кампуваат во близина на аеродромот во Кабул со надеж дека ќе можат да ја напуштат земјата откако талибанците ја презедоа власта. Лажните гласини...

Свет 16.08.21 | 15:15

Успешно завршена евакуацијата на персоналот од американската амбасада во Кабул

Портпаролот на Стејт департменот, Нед Прајс, објави дека безбедно завршила евакуацијата на  дипломатскиот персонал од американската амбасада во Кабул. Потврдуваме...

Македонија 16.08.21 | 15:10

Османи: 25 наши државјани се на лет од Кабул за Доха, се очекува евакуација на уште 50 лица

Од аеродромот во Кабул 25 наши државјани треба да заминат со американски воен авион, а се очекува евакуација на уште 50 наши граѓани од Авганистан каде што во изминативе...

Вести 15.08.21 | 22:20

Трескавична евакуација од Кабул: Американски хеликоптери нон-стоп носат луѓе од амбасадата кон воениот аеродром

Од американската Амбасада во Кабул хеликоптери еден по друг пренесуваат американски и западни дипломати и цивили до воената страна на аеродромот во Кабул. На аеродромот,...

Македонија 14.08.21 | 20:25

Десетици македонски државјани заглавени во Авганистан, МНР се обидува да организира странска помош за нивна евакуација

Сѐ уште има наши граѓани кои се останати и кои се соочуваат со потешкотии да обезбедат место во комерцијалните летови за заминување од Кабул кои се сѐ уште активни. На...

Свет 12.08.21 | 18:49

Талибанците дојдоа на 150 км од Кабул: Американските граѓани добија наредба веднаш да го напуштат Авганистан

САД ги повикаа американските граѓани да го напуштат Авганистан со комерцијални летови што е можно поскоро, објавено е на веб -страницата на американската Амбасада во...

Македонија 05.08.21 | 18:53

Евакуирани неподвижни сопружници од с.Ракле

Две лица биле евакуирани денеска од страна на полицијата, откако било пријавено дека тие се неподвижни и во опасност од пожарите кои беснеат и во Прилепско. Денеска...

Македонија 05.08.21 | 15:30

Наредена евакуација на жителите од селата Нов Истевник и Стар Истевник во Делчевско

Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар треба да се евакуираат во градската средина. Поради алармантната состојба...

Македонија 05.08.21 | 15:04

Пожарот кај Пехчево се шири неконтролирано, се евакуираат жителите на Курјачко маало

Пожарот кај Пехчево се шири неконтролирано, се евакуираат жителите на Курјачко маало, село Нов Истевник.

Свет 20.07.21 | 10:30

Илјадници Авганистанци кои работеле за американската војска ќе бидат евакуирани во воена база во Вирџинија

Стотици авганистански работници кои работеле за американската војска, заедно со нивните семејства, привремено ќе бидат сместени во воена база во Вирџинија, поради...

Свет 08.07.21 | 19:24

Евакуирани три терминали од бриселскиот аеродром „Завентем“ по откриен сомнителен багаж

Три терминали на белгискиот национален аеродром „Завентем“ попладнево беа евакуирани откако полицијата откри сомнителен багаж. Белгиските медиуми наведуваат дека...

Естрада 03.06.21 | 10:30

Сплавот почнал да тоне од премногу гости – итна евакуација на настап на Наташа Беквалац

По година и половина пауза, вчеравечер во клуб на еден од белградските сплавови настапубаше познатата српска пејачка Наташа Беквалац. Настапот привлекол доста гости,...

Свет 10.05.21 | 22:28

Вака се тресеше парламентот во Ерусалим од бомбите на Палестинците

Израелскиот парламент веднаш беше евакуиран откако се слушнаа ракетите, кои беа истрелани од пакистанската милитантна организација Хамас по истекот на ултиматумот...