Јужнокорејскиот производител на телефони и електронска одлука, „Самсунг некст“, каде што под еден покрив се собрани глобалните инвестиции на „Самсунг“, одлучи да откаже 70 стартап проекти во земјата и да го напушти израелскиот пазар.

Компанијата ги наведе израелските напади врз Појасот Газа и намалувањето на профитните маржи како причини за нејзиното заминување. Според извештајот на веб-страницата на движењето БДС (Бојкотирам, распуштање и санкции), профитот на „Самсунг“ паднал за 56% во споредба со минатата година.

И покрај повиците за прекин на огнот од целиот свет, Израел продолжува со воените операции во Газа, што доведува до закана од сериозна економска криза. Глобалните брендови продолжуваат да носат одлуки за повлекување или намалување на производството во Израел поради тековните напади врз Газа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.