Глобалните воени буџети во светот достигнаа 2,2 трилиони долари, зголемувајќи се 8-ма година по ред.

САД се најголемиот извозник на оружје во светот, со 40% од вкупните меѓународни испораки во периодот 2018-2022 година. Една петтина од овој извоз е испорачана во Саудиска Арабија, 8,6% во Јапонија, а 8,4% во Австралија.

Втора меѓу најголемите извозници на оружје во 2018-2022 година е Русија со удел од 16%.

Следни се Франција со 11%, Кина со 5% и Германија и Италија со 4%.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.