Израелската армија и Министерството за надворешни работи на земјата објавија список на земји чии граѓани се убиени/заробени/исчезнати.

Во објавата се наведува дека најмногу жртви има меѓу државјаните на Тајланд – 18 се загинати, 11 се заложници, а осум повредени. Голем број жртви има и меѓу американските државјани – 11 загинати и голем број чија судбина не е позната.

Потврдени се 14 држави чии државјани се засегнати од нападот (убиени, заробени или исчезнати), меѓу кои се и Русија, Велика Британија, Франција, Бразил, Украина, Италија, Кина Колумбија …Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.