Холандскиот премиер Марк Руте денеска изјави дека Холандија нема да го бојкотира рускиот гас, јави Анадолија.

Според јавниот радиодифузен сервис НОС, Руте одговорил на барањата на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, кои тој ги претстави за време на денешното онлајн обраќање пред холандскиот парламент.

Зеленски, всушност, побара да се запре сета трговија со Русија и да се зголеми помошта со оружје за неговата земја.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.