Ознака: Марк Руте
Свет 05.03.24 | 18:26

Сијарто: Унгарија не може да му даде поддршка на Руте за нов генерален секретар на НАТО

Унгарија „сигурно не може да ја поддржи“ кандидатурата на холандскиот премиер Марк Руте да стане генерален секретар на НАТО, изјави денеска унгарскиот министер за...

Свет 22.02.24 | 22:53

И Германија и Франција го поддржаа холандскиот премиер за шеф на НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поддржа Марк Руте како генерален секретар на НАТО. Холандскиот премиер во заминување е „извонреден кандидат“, според портпаролот...

Свет 22.02.24 | 20:18

Шолц го поддржува Руте за нов генерален секретар на НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поддржува холандскиот премиер во заминување Марк Руте да стане нов генерален секретар на НАТО, изјави денеска портпаролот на германската...

Свет 22.02.24 | 09:18

Холандскиот премиер кој дојде во Скопје вечерта кога требаше да падне владата на Заев, кандидат за нов Генерален секретар на НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден го поддржува холандскиот премиер Марк Руте да стане следниот генерален секретар на НАТО, изјави неименуван американски претставник...

Свет 27.10.23 | 14:13

Руте: ЕК да си „го затегне ременот“, наместо да бара уште пари од земјите членки

Европската комисија треба да го затегне ременот, наместо да бара од земјите на ЕУ дополнителни средства, изјави холандскиот премиер Марк Руте коментирајќи го предлогот...

Македонија 07.10.23 | 09:22

Руте: Oд аспект на проширувањето важно е прашањето дали ЕУ е целосно подготвена да прифати нови членки

Холандскиот премиер, Марк Руте, порача дека проширување на ЕУ до 2030 година ќе биде можно само доколку земјите кандидати за членство бидат подготвени за членство до тој...

Свет 10.07.23 | 11:44

Холандскиот премиер кој ја спаси владата на Заев се повлекува од политиката

Холандскиот премиер Марк Руте најави дека ќе се повлече од политиката по парламентарните избори. Руте, лидерот на конзервативната Народна партија за слобода и демократија...

Свет 08.07.23 | 13:54

Поради мигрантската политика: Падна владата на Холандија

Премиерот на Холандија, Марк Руте соопшти дека неговата коалициска Влада поднесува оставка поради непомирливите разлики за имиграциската политика. Вечерва, за жал,...

Свет 08.07.23 | 08:50

Падна холандската Влада

Премиерот на Холандија, Марк Руте синоќа соопшти дека неговата коалициска Влада поднесува оставка поради непомирливите разлики за имиграциската политика. Вечерва,...

Свет 30.01.23 | 22:59

Руте: Франција и Холандија се договорија за начините како ЕУ да се спротивстави на американскиот закон за намалување на инфлацијата

Франција и Холандија се на иста позиција кога станува збор за начините за дејствување на Европската унија во случај на несакани последици од Законот за намалување на...

Фудбал 03.12.22 | 19:28

Холандскиот премиер кој дојде во Скопје пред гласањето на доверба на Владата на Заев му се извини на Бајден за победата

Премиерот на Холандија му одговори на американскиот претседател Џо Бајден по денешниот натпреварот од Светското првенство во 2022 година. На овој натпревар победи репрезентацијата...

Свет 11.07.22 | 21:49

Руте: Војната во Украина може да трае подолго од очекуваното, но Западот треба да продолжи со поддршката за Киев

Холандскиот премиер, Марк Руте, за време на посетата на Киев, изјави дека војната во Украина може да трае долго, но дека Западот треба да продолжи да ја поддржува земјата...

Балкан 06.07.22 | 17:34

Рама и Руте ќе го претстават предлогот за „втора лига“ ЕУ

Албанија и Холандија подготвуваат нов предлог за Европската Унија(ЕУ), вели албанскиот премиер Еди Рама. Тој објасни дека предлогот ќе биде артикулација на идејата...

Балкан 05.07.22 | 15:09

Руте: Ако Скопје не го прифати францускиот предлог, Албанија сама во ЕУ

Премиерот на Холандија Марк Руте изјави дека Западен Балкан, вклучително и Албанија, напорно работи на влез во Европската унија, пренесува АТА и БТА. На заедничката...

Балкан 05.07.22 | 12:14

Рама – Руте: Србија треба итно да се внесе во ЕУ наместо да се остави на влијанието на Русија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека регионалната иницијатива Отворен Балкан ќе помогне, меѓу другото, да ја одвои Србија од Русија односно Москва да нема повеќе...

Македонија 23.06.22 | 20:47

Колкави се шансите Скопје и Софија да го надминат спорот наредната недела? Руте вели 50 до 60 отсто

Холандскиот премиер Марк Руте пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Македонија, а со тоа и на Албанија. Тој нагласува...

Свет 31.03.22 | 20:47

Руте: Нема да го бојкотираме рускиот гас, мора да го загрееме народот

Холандскиот премиер Марк Руте денеска изјави дека Холандија нема да го бојкотира рускиот гас, јави Анадолија. Според јавниот радиодифузен сервис НОС, Руте одговорил...

Свет 18.02.22 | 13:14

Холандскиот премиер ѝ се извини на Индонезија за злосторства по Втората светска војна

Холандскиот премиер Марк Руте и се извини на Индонезија откако студија покажа дека холандската војска употребувала системско насилство, вклучително и врз цивили, за...

Свет 02.02.22 | 15:23

Руте му вети на Зеленски холандска поддршка за кибер безбедноста

Холандскиот премиер Марк Руте, за време на посетата на Киев ѝ вети на Украина поддршка за кибер безбедноста. На прес конференција со украинскиот претседател, Володимир...