Ознака: Марк Руте
Свет 07.08.20 | 09:31

Холандскиoт премиер се врати од одмор поради нагло зголемување на бројот на заразени со корона вирус

Премиерот на Холанија, Марк Руте, го прекина годишниот одмор поради наглото зголемување на бројот на новозаразени со корона вирусот во земјата. Истовремено, Руте апелира...

Свет 19.06.20 | 09:05

Холандскиот премиер работи 24 часа на ден, не ја посетил дури и мајка си кога била на умирање

Тој сака да оди на работа со велосипед. А ако не му се брза, тогаш ќе седне во својот стар „сааб“, паркиран пред скромен стан во Хаг. Тој го плаќа своето кафе и стои во...

Свет 19.03.20 | 16:51

Руте: Холандија има тоалетна хартија за наредните десет години

Холандскиот премиер Марк Руте испрати порака до граѓаните дека нема недостиг од тоалетна хартија. Холандија има доволно тоалетна хартија за наредните десет години,...

Свет 10.12.19 | 13:33

Прeмиерот на Холандија: Македонија е блиску до старт на преговорите

Холандија не е против проширувањето на ЕУ и смета дека Македонија е блиску до започнување на преговорите за членство, но оти Албанија се уште не е подготвена за старт...

Македонија 17.10.19 | 23:21

Руте: Има малку простор за почеток на преговорите со Македонија

За Македонија, за разлика од Албанија, има малку простор за почеток на преговорите, рече холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот Самит во Брисел. Нашата позиција...

Македонија 03.10.19 | 09:38

Руте: Северна Македонија има постигнато повеќе од Албанија

Холандија е помалку загрижена за Северна Македонија, а повеќе за Албанија, во однос на одлуката за одредување датум за почеток на преговорите со ЕУ оваа есен, изјави...