Руското Министерство за внатрешни работи подготви нацрт-закон со кој странците ќе ги принудат да потпишат „договор за верност“, при што ќе им забрани да ја критикуваат официјалната политика, да ја дискредитираат советската воена историја или да ги прекршат традиционалните семејни вредности.

Откако рускиот претседател Владимир Путин ја почна инвазијата во Украина во февруари 2022 година, Русија воведе низа строги закони со кои се забранува дискредитирање на војската, а судовите ги осудуваа опозициските активисти на долги затворски казни.

Државната новинска агенција ТАСС објави дека Министерството за внатрешни работи подготвило нацрт-закон со кој сите странци кои влегуваат во Русија ќе ги принуди да потпишат договор кој суштински ја ограничува нивната слобода на говор. На странец во Русија ќе му биде забрането „мешање во активностите на јавните тела на Руската Федерација, дискредитирање во каква било форма на надворешната и внатрешната државна политика на Руската Федерација, јавните власти и нивните службеници“, пренесува ТАСС.

Предложениот договор ќе вклучува клаузули за морал, семејство, „пропаганда за нетрадиционални сексуални односи“ и историја. Така, на странците ќе им биде забрането „да ја искривуваат историската вистина за подвигот на советскиот народ во одбрана на татковината и неговиот придонес во победата над фашизмот“.

За предлог-законот да стане закон, документот мора да биде упатен во Долниот дом на рускиот парламент, што се уште не е направено, да помине низ комисија за разгледување и неколку читања пред да биде испратен до претседателот Владимир Путин за негов потпис. Од почетокот на војната во Украина, Русија воведе бројни ограничувања за странците од оние што ги нарекува „непријателски земји“, односно оние што и воведоа санкции.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.