Ознака: договор
Балкан 21.11.22 | 10:51

Брисел: Не е постигнат договор меѓу Србија и Косово

На Србија утрово и е понудено понижувачко решение за Србија на состанокот свикан од Европската унија со српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Приштина...

Балкан 18.11.22 | 09:58

Договорот за регистарски таблички меѓу Белград и Приштина не е постигнат

Договорот за регистарски таблички меѓу Белград и Приштина не е постигнат, информациите за постигнатиот договор од приштинските медиуми се лажни.  Не беше постигнат...

Балкан 03.11.22 | 16:46

Фон дер Лајен: ЕК го поддржува германско-францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина

Европската комисија целосно го поддржува германско-францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина, изјави денеска во Берлин претседателката на...

Свет 02.11.22 | 12:58

Ердоган потврди дека Русија се врати во договорот за украинското жито

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му рекол на својот турски колега дека Москва се согласила да се врати во договорот кој со посредство на Турција и ОН овозможи...

Економија 25.10.22 | 08:56

Потпишан прв меѓународен договор со Јордан: Ќе се зголемува размената на прехранбени продукти

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, потпиша меморандум за разбирање во областа на земјоделство со министерот за земјоделство на Јордан Кхалид Ал Ханифат, кој ќе овозможи...

Култура 20.10.22 | 18:10

Потпишана програма за соработка меѓу Македонија и Италија за размена на уметници, научници и млади луѓе

Поинтензивна соработка меѓу сродни институции, размена на уметници, научници и млади луѓе, како и широк спектар на активности кои уште повеќе ќе ги доближат двете земји,...

Економија 20.10.22 | 17:54

Бугарија и Македонија ќе склучат договор за гасна интерконекција

Операторите на македонскиот и бугарскиот гасовод ГА-МА АД и Булгартрансгаз ЕАД имаат намера да склучат договор за меѓусистемско поврзување меѓу двете земји, јави дописникот...

Македонија 15.10.22 | 10:30

Спасовски: Договорот со ФРОНТЕКС е прв официјален договор којшто ќе се потпише на македонски јазик помеѓу Македонија и ЕУ

Први го парафиравме текстот на договорот со ФРОНТЕКС, усогласен со ЕУ од сите држави во регионот, а не се потпиша тогаш, токму затоа што јас и Владата инсистиравме договорот...

Македонија 13.10.22 | 15:13

ЕУ одлучи: Договорот со Фронтекс и на македонски јазик, без фусноти и ѕвездички

Европскиот совет денеска донесе одлука за потпишување на договорот за соработка во управувањето со границите меѓу Европската агенција за гранична и крајбрежна стража...

Економија 06.10.22 | 10:53

Олеснета слободна трговија и обезбедување храна меѓу Македонија и Украина

Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и неговиот украински колега Денис Шмихал денеска во Прага се потпишани одлуки со кои се дополнува и ревидира постојниот...

Македонија 16.09.22 | 09:03

Ковачевски и антимакедонската СДС не престануваат со распродавање на историјата, Комисијата договорила заедничко чествување на Гоце

Ковачевски и антимакедонската СДС не престануваат со распродавање на историјата, Комисијата која е плод на договорот со Бугарија договорила заедничко чествување на...

Култура 09.09.22 | 21:44

Договор за соработка на писателите од Србија и Македонија

Претседателот на Друштвото на писателите на Македонија Христо Петрески и в.д. претседателот на Здружението на писателите на Србија Милош Јанковиќ, договорија на манифестациите...

Свет 09.09.22 | 13:18

ЕУ го суспендираше договорот за визно олеснување за Русија

Европскиот совет денеска донесе одлука за целосно суспендирање на договорот за визно олеснување меѓу ЕУ и Русија. Од следната недела за руските граѓани ќе важат општите...

Македонија 09.08.22 | 13:22

Лефков: Дебакл на дипломатијата – се подготвува нов пишан документ со Бугарија кој ќе содржи нови обврски за Македонија

Распродажбата на националните и државните интереси не престанува. СДСМ продолжува со концесиите кои ги дава на Бугарија.Откако Заев потпиша штетен договор со Бугарија...

Свет 28.07.22 | 12:06

СБ на ОН не се договори за изјавата за Договорот за извоз на жито и ѓубриво од Украина и од Русија

Советот за безбедност на Обединети нации не успеа да се договори за текстот на изјавата во која се поздравува договорот за извоз на жито и вештачки ѓубрива од Украина...

Свет 22.07.22 | 17:28

Гутереш за договорот меѓу Украина и Русија: Ова е договор за целиот свет

Русија и Украина денеска потпишаа договор поддржан од Обединети нации, кој треба да овозможи извоз на милиони тони жито од блокираните пристаништа на Црното Море. Со...

Свет 19.07.22 | 21:56

Постигнат е напредок во преговорите за извоз на жито од Украина

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска во Техеран изјави дека е постигнат напредок во преговорите за извоз на жито од Украина преку Црно Море и му заблагодари...

Македонија 02.07.22 | 18:12

Павле Трајанов: Протоколот е контроверзен, да не се потпишува

Протоколот усогласен помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, да не се потпишува, бидејќи е контроверзен и и овозможува на Бугарија директно...

Македонија 02.07.22 | 12:13

Пендаровски го свика Советот за безбедност за францускиот предлог

Претседателот Стево Пендаровски за утре на пладне го свика Советот за безбедност, а на дневен ред на седницата ќе биде модифицираниот предлог на француското претседателство...

Македонија 01.07.22 | 17:29

Фон дер Лајен: Бугарија и Македонија се блиску до договор

Добрата вест за денеска е дека Бугарија и Република Македонија, поддржани од Франција, се блиску до договор кој ги зема предвид интересите и грижите на двете страни“. Вака...