Ознака: договор
Свет 06.02.24 | 12:33

Потпишан договор за заемно признавање на пензиите меѓу Италија и Албанија

По околу 10 години интензивни преговори, Италија и Албанија денеска го финализира меѓусебното признавање на социјалното осигурување, односно заемното признавање на...

Балкан 31.01.24 | 10:42

Нема одлагање: Грција ќе инсистира на почитување на роковите за пасошите и регистерските таблички

Договорот од Преспа е меѓународен договор, има сила над сите законски одредби и не може еднострано да се менува од никоја од двете страни, порача министерот за надворешни...

Ракомет 24.01.24 | 19:24

Пивотот Милан Лазаревски останува во Вардар до 2026 година

Пикерот Милан Лазаревски ќе остане во Вардар најмалку до 2026 година откако и официјално го продолжи договорот со „црвено-црните“. Повеќекратниот македонски првак и...

Балкан 11.01.24 | 14:01

Турција, Бугарија и Романија потпишаа договор за чистење на Црното Море од мини

Турција, Бугарија и Романија, трите членки на НАТО, кои тагуваат по Црното Море, потпишаа денеска тројна спогодба за отстранување на мините во Црното Море, кои пловат...

Македонија 03.01.24 | 21:10

Спасовски пред избори потпиша договор за изнајмување принтери тежок 900.000 евра

Додека чекаме одговор од Пендаровски и Ковачевски за скандалот во МО со балансерот на кој му кумувала Славјанка Петровска, погледнете како министерот за внатрешни,...

Свет 12.12.23 | 15:16

Русија подготвува нов голем договор со Иран

Русија и Иран ќе ја забрзаат работата на „голем нов меѓудржавен договор“, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Русија соопшти дека министрите за надворешни...

Свет 29.11.23 | 12:39

Руското МВР подготви закон со кој странците кои доаѓаат во Русија ќе мора да потпишат „договор за лојалност“

Руското Министерство за внатрешни работи подготви нацрт-закон со кој странците ќе ги принудат да потпишат „договор за верност“, при што ќе им забрани да ја критикуваат...

Свет 22.11.23 | 11:54

Светските лидери обединети, сите без исклучок го поздравија договорот меѓу Израел и Хамас

Голем број од претседателите, премиерите и министрите за надворешни работи на земјите од светот го поздравија договорот склучен меѓу Израел и Хамас. Палестинскиот...

Македонија 18.10.23 | 22:21

Трипуновски: Јавно ја прашувам Николовска кога планира да го објави договорот што го има потпишано со еден вицепремиер во Владата на ДУИ-СДС?

Јавно сакам да ја прашам Ленче Николовска кога планира да го објави договорот што го има потпишано со еден вицепремиер во владата на ДУИ/СДС?, пишува на својот профил...

Македонија 11.10.23 | 14:14

Сајкоски: Историјата на Македонија не може да биде предмет на договор на некоја комисија

Ова е значаен датум, бидејќи на 11 октомври 1941 година партизанскиот одред од 16 луѓе во Прилеп ја нападна полициската станица, го нападна затворот, ги нападна и ги прекина...

Македонија 17.09.23 | 11:07

Иванов школата за млади лидери потпиша договор со Универзитетот Тексас – Тајлер од САД

Поранешниот претседател на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов за време на посетата на Универзитетот Тексас – Тајлер во САД, потпишал договор за разбирање и соработка...

Македонија 22.08.23 | 18:38

Димитриеска Кочоска: Потпишувањето на 100 милиони евра кредит за ЕСМ не е за прес конференции, туку најголем пораз кој до сега се има случено

Министре, пресов Ви е како за на мали деца да им поткажете нешто и да ги подлажете… 1. Споредба на реализација на Буџетот дајте со планот за 2023. Потоа може да заклучувате...

Свет 02.08.23 | 13:51

Песков: Русија е подготвена брзо да се врати на договорот за жито, но тој треба да биде спроведен и во делот поврзан со Москва

Русија е подготвена брзо да се врати на договорот за жито, но тој треба да биде спроведен и во делот поврзан со Москва, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Претседателот...

Свет 24.07.23 | 20:37

Гутереш повторно ја повика Русија да се врати на Црноморскиот договор за жито

Гутереш ја повика Русија да се врати на договорот за извоз на украинско жито преку Црно Море, повторувајќи го предлогот што му го дал на рускиот претседател Владимир...

Свет 20.07.23 | 08:46

Путин: Ќе се вратиме кон Договорот за извоз на житото само под наши услови

По повлекувањето од договорот за извоз на украинско жито, рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучи можноста за враќање на договорот, но само под руски услови. Москва...

Свет 17.07.23 | 12:31

Кремљ: Договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море престанува да важи

Договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море денеска престана да важи и нема да биде продолжен бидејќи не е исполнет делот од него што се однесува на Москва,...

Свет 17.07.23 | 09:36

Денеска завршува договорот за извоз на житарки меѓу Украина и Русија: Путин не сака продолжување, Украина се потпира на ОН

Денеска истекува важноста на договорот со кој се овозможува безбеден извоз на жита и ѓубрива преку Црно Море, што првпат беше потпишан на 22 јули минатата година и оттогаш...

Економија 10.07.23 | 17:12

Платите во јавниот сектор во септември ќе се зголемат за 10 отсто, постигнат е договор меѓу Синдикатите и Владата

Синдикатите и Владата денеска постигнаа договор за зголемување на платите и за методологијата за раст на платите во јавниот сектор. Платите во јавниот сектор од 1 септември...

Македонија 10.07.23 | 16:47

Министерство за здравство: Раскинат е договорот за изградба на болницата во Штип, ќе се распише нов тендер

Дговорот за изградба на новата штипска болница е раскинат на 29 јуни годинава и во тек е пресек на активностите , по што ќе се распише нов тендер, соопштија од Министерството...

Македонија 03.07.23 | 13:02

Не се договорија со Владата: Синдикатите бараат инфлацијата да биде основниот параметар за усогласување на платите

Претставниците на синдикатите изјавија дека на денешната седница на Економско-социјалниот совет не е постигнат договор со Владата за методологијата за усогласување...