Русија им забрани на бродовите од Велика Британија да ловат риба во руската зона на Баренцовото Море.

Руската Државна Дума правно го поништи договорот од 1956 година со кој на британските морнари им беше дозволено да ловат риба во руската зона на Баренцовото Море.

Во 2023 година, британските рибари уловиле 566 илјади тони бакалар во Баренцовото Море.

Руската одлука може да има големо влијание врз пазарот на храна во Британија со оглед на тоа што рибата, главно бакалар, сочинува 40% од британската исхрана.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.