Русија го забранила користењето на Фејсбук.

Причина за таквата одлука што компанијата преку своите алгоритми ја потиснуваше видливоста и достапноста до руските канали, а ја зголемуваше на украинските.

Фејсбук, дури и целосно забтани одредени руски портали, поради што е донесена одлуката социјалната мрежа да биде блокирана.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.