Русија достави до Црвениот крст податоци за повеќе од 500 заробени Украинци кои е подготвена да ги размени за заробени Руси, изјави руската комесарка за човекови права Татјана Москалкова.

Русија е подготвена да ги замени за Руси, кои се заробени од страна на Украина, изјави Москалкова.

Русија на 24 февруари почна воена интервенција во Украина, што Москва ја нарече „специјална воена операција со цел денацификација и демилитаризација на Украина“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.