Ознака: заробеници
Свет 19.02.24 | 21:22

Ако до 10 март не ги ослободат заложниците, ќе тргнеме во офанзива, најави член на воениот кабинет на Израел

Член на израелскиот воен кабинет посочи дека копнената инвазија на Рафах може да започне околу Рамазан, односно на 10 март. „Ако нашите заложници не се дома до Рамазан,...

Калеидоскоп 24.01.24 | 13:13

Русија: Во авионот имаше 65 украински воени заробеници, одеа на размена

Голем руски воен транспортен авион Ил-76 се урна во регионот Белгород во Русија, кој граничи со Украина. Авионот се урнал во областа Корочански, јавија руските медиуми,...

Свет 09.10.23 | 20:10

Ќе убиваме затвореници еден по еден, ако Израел не престане со напади: Хамас се закани со ликвидација на заложниците

Хамас само што се закани дека ќе почне да убива израелски заложници, ако Израел продолжи да бомбардира цивилни објекти во Газа. Милитантите соопштиле дека се обраќаат...

Свет 11.06.23 | 19:01

Русија и Украина разменија приближно 200 воени заробеници

Русија и Украина најавија истовремено ослободување на речиси 100 војници од секоја земја, јавија британските медиуми. Руското Министерство за одбрана во денешната објава...

Свет 03.11.22 | 22:35

Масовна размена на заробеници меѓу руските и украинските сили

Министерството за одбрана на Русија, соопшти дека како резултат на преговорите со Украина, се ослободени 107 руски војници, кои се префрлени на територијата под контрола...

Свет 08.06.22 | 09:50

Повеќе од 1.000 заробеници од „Азовстал“ префрлени во Русија

Повеќе од 1.000 припадници на украинските воени форации, кои се предале во Мариупол, поради истрагата се префрлени во Русија, изјавил за ТАС С извор од полицијата. Над 1.000...

Свет 18.04.22 | 14:54

Заробени Британци на руска телевизија го молат Џонсон за размена за Виктор Медведчук, заробениот украински опозиционер

Шон Пинер и Ејден Аслин биле заробени во Украина, а на снимката објавена на руската телевизија го молат британскиот премиер Борис Џонсон да бидат разменети за заробениот...

Свет 07.04.22 | 10:48

Захарова: Украина се откажа од размена на заробеници затоа што руските заробени војници биле мачени

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Русија и Украина се договориле за конкретен план за размена на воени заробеници,...

Свет 05.04.22 | 20:42

Украина и Русија разменија заробеници

Русија и Украина извршија размена на заробеници, изјави денеска руската комесарка за човекови права Татјана Москалкова за време на работната посета на Владимирската...

Свет 21.03.22 | 20:37

Русија е подготвена да размени 500 заробени Украинци за Руси

Русија достави до Црвениот крст податоци за повеќе од 500 заробени Украинци кои е подготвена да ги размени за заробени Руси, изјави руската комесарка за човекови права...