Член на израелскиот воен кабинет посочи дека копнената инвазија на Рафах може да започне околу Рамазан, односно на 10 март.

„Ако нашите заложници не се дома до Рамазан, борбите ќе продолжат во областа Рафах“, рече пензионираниот генерал Бени Ганц, кој е дел од тричлениот воен кабинет на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Ова е првпат израелските лидери јавно да разговараат за временската рамка за копнена офанзива во Рафах, каде што повеќе од половина од 2,3 милиони жители на енклавата побарале засолниште.

Коментарите на Ганц доаѓаат откако Нетанјаху ги отфрли повиците за запирање на воената офанзива во Газа и вети дека „ќе ја заврши работата“.

Тој исто така рече дека барањата на владејачката милитантна група Хамас во Газа се „измама“.

Соединетите Американски Држави, главниот сојузник на Израел, велат дека и понатаму се надеваат дека ќе посредуваат во договор за прекин на огнот и ослободување на заложниците.

Вашингтон, исто така, рече дека ќе стави вето на друга нацрт-резолуција на ОН која повикува на прекин на огнот, при што амбасадорот на ОН предупреди на мерки кои би можеле да ја загрозат „можноста за трајно решавање на непријателствата“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.