„Неодамна на Запад се слушнаа изјави дека Русија треба да биде поразена на бојното поле во Донбас – нека се обидат“, рече рускиот претседател Владимир Путин на средбата со раководството на Државната дума и лидерите на фракциите.

„Денес слушаме дека сакаат да не победат на бојното поле. Што да кажам, нека пробаат. Веќе многупати слушнавме дека Западот сака да војува со нас до последниот Украинец. Тоа е трагедија за украинскиот народ, но, се чини, се оди во таа насока. Сите треба да знаат дека уште ништо сериозно не сме почнале. Во исто време, не ги отфрламе мировните преговори. Но, оние кои одбиваат треба да знаат дека како што поминува времето, ќе им биде потешко да преговараат со нас“, рече рускиот лидер.

Тој посочи дека војната во Украина е иницирана од колективниот Запад.

„Ни кажуваат дека војната ја започнавме во Донбас, во Украина. Не, го иницира од колективниот Запад, организирајќи и поддржувајќи го неуставниот вооружен пуч во Украина во 2014 година, а потоа охрабрувајќи и оправдувајќи го геноцидот врз народот во Донбас. Истиот тој колективен Запад е директен поттикнувач, виновник за она што се случува денес“, изјави Путин.

Западот не успеа да посее раздор во Русија.

„Очигледно, тие не се обидоа само да и нанесат удар на руската економија – нивната цел беше да посеат раздор, немир во нашето општество, да ги деморализираат луѓето. Но и овде не беа во право – ништо не функционираше и сигурен сум дека победи „Т“, рече рускиот лидер.

Според Путин, на западните земји не им е потребна Русија како држава, „затоа го поддржаа сепаратизмот, тероризмот, внатрешните деструктивни сили и петтата колона во Русија“.

„Сите тие ја добија и ја добиваат безусловната поддршка од тој колективен Запад“, посочи тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.