Има војна на границите на Унгарија и Европа. Како резултат на војната, воената инфлација повторно се појави по Втората светска војна. Цените на електричната енергија драстично растат и тоа ја ослабува Европа. Војната и санкциите заедно доведоа до тоа најскапата работа во целиот свет за Европа денес да биде електричната енергија. Затоа еврото со денови слабее во однос на доларот, напиша на „Фејсбук“ унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Економиите на Централна Европа се мотори за раст на Европската Унија. Растечката економија, растечкото производство бара енергија, така што зголемените цени на електричната енергија и воената инфлација ќе ги уништат и економиите на Централна Европа. Во војна, прашањето не е цената на енергијата, туку дали ќе има гас, нафта или енергија.

Снабдувањето со енергија на Унгарија е обезбедено. Имаме и ќе имаме гас, снабдувањето со нафта е обезбедено. Нашиот економски раст е стабилен. Обемот на унгарското индустриско производство во мај го надмина една година претходно за 9,4%. Економијата на Унгарија ќе расте во текот на целата година во 2022 година, земјата има практично целосна вработеност. Дополнителните профити на банките и компаниите кои заработија најмногу од воената инфлација се повлечени, а формиран е и Фондот за национална одбрана. Буџетот ќе го задржиме, семејствата ќе ги заштитиме со сите можни средства.

Има само едно решение за воената инфлација, мир. Ни треба итен прекин на огнот и преговори. Позицијата на Унгарија е јасна од самиот почеток: сакаме мир. Ова го претставуваме и на европските форуми. Денес секој може да види дека војната најмногу и штети на Европа. Америка не слабее, Кина се засилува, а Европа страда. На Европа и треба мир, а не војна!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.