Рускиот претседател Владимир Путин го извести шефот на нуклеарната агенција на ОН, Рафаел Гроси дека е „отворен за дијалог“ за нуклеарната централа Запорожје на територијата контролирана од силите на Москва во јужна Украина.

Во телевизиските коментари со Гроси пред нивниот состанок во Санкт Петербург, Путин му рече на шефот на МААЕ дека е „подготвен да разговара за сите прашања од заеднички интерес или причина за загриженост, на пример, во врска со ситуацијата околу АЕЦ Запорожје“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.