Русија ја додаде технолошката компанија Мета на листата на терористички и екстремистички организации.

Федералната служба за финансиски мониторинг Росфинмониторинг објави дека од денеска Мета е додадена на листата.

Русија ја означи Мета екстремистичка на 21 март. Во април Русија воведе санкции за извршниот директор на Мета, Марк Закерберг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.