Ознака: нуклеарна електрана Запорожје
Свет 11.10.22 | 19:51

Путин со порака до Гроси од МААЕ: Москва е „отворена за дијалог“ за нуклеарната централа во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин го извести шефот на нуклеарната агенција на ОН, Рафаел Гроси дека е „отворен за дијалог“ за нуклеарната централа Запорожје на територијата...

Свет 02.10.22 | 15:45

МААЕ ја повикува Русија да го ослободи притворениот шеф на украинската нуклеарна централа

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара ослободување на директорот на најголемата нуклеарна централа во Украина, кој бил киднапиран...

Свет 21.08.22 | 22:44

Бајден, Макрон, Шолц и Џонсон повикаа на воздржаност за нуклеарната централа Запорожје

Лидерите на САД, Франција, Германија и Велика Британија во денешниот телефонски разговор упатија апел на „воздржаност“ по прашањето за украинската нуклеарна централа...

Вести 15.08.22 | 23:57

Русија ќе дозволи посета на експерти во нуклеарката Запорожје

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Русија ќе направи сè што е потребно експертите од Меѓународната агенција...