Актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи победа во вториот круг од претседателските избори што денеска се одржуваат во Турција. Избирачките места се затворени во 17:00 часот по турско време, односно во 16:00 часот по хрватско време. Според првите официјални резултати по пребројани 75 отсто од гласовите, Ердоган води со 53,41 отсто, а Киличдароглу има 46,59 отсто.

Рускиот претседател Владимир Путин испрати писмо до Ердоган во кое му ја честита победата. Во писмото упатено до Ердоган пишува:

„Почитуван господине Ердоган, драг пријателе,

Прифатете ги моите искрени честитки за вашиот реизбор за претседател.

Победата на изборите е природен резултат на вашата несебична работа на чело на Република Турција, јасен доказ за поддршката на турскиот народ за вашите напори за зајакнување на државниот суверенитет и водење независна надворешна политика.

Високо го ценам вашиот личен придонес за зајакнување на пријателските руско-турски односи и заемно корисна соработка во различни области. Би сакал да ја потврдам нашата подготвеност за продолжување на конструктивниот дијалог за актуелните теми од билатералната, регионалната и меѓународната агенда. Придаваме големо значење на доследно спроведување на планираните заеднички проекти, пред се изградбата на нуклеарната централа Аккују и создавање на гасен центар во Турција.

Од се срце ви посакувам нови успеси во ваквата одговорна дејност како шеф на државата, како и добро здравје и благосостојба.

Искрени честитки, Владимир ПутинRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.