Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска на средба во Русија со претседателот, Владимир Путин, предложи Минск да се приклучи кон напорите на Москва за заживување на стариот сојуз со Северна Кореја. Пред два дена Путин во Русија се сретна со Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун…

Лукашенко го даде предлогот на средбата со Путин во црноморското одморалиште Сочи, каде што рускиот лидер рече дека ќе го информира за разговорите што ги имал со Ким.

Би сакал да ве информирам за дискусијата за ситуацијата во регионот, која беше многу важна, и да го допреме најгорливото прашање, ситуацијата во Украина, рече Путин на почетокот на средбата.

Лукашенко одговори велејќи дека „може да се размислува за тристрана соработка“, додавајќи дека „верува дека може да се најде работа и за Белорусија“.

Северна Кореја е под различни санкции на Обединетите нации. Русија и Белорусија се под напад на западните санкции.

Ким денеска го продолжи патувањето низ Русија со посета на фабриката за авиони во Комсомолск на Амур, а утре треба да пристигне во руското пристаниште Владивосток, да ги види воените бродови на руската Пацифичка флота и да го посети тамошниот универзитет.

САД и нивните сојузници веруваат дека Ким најверојатно ќе и испорача на Русија муниција за нејзината војна против Украина во замена за добивање напредно оружје или технологија од Москва.

Со таков договор, Русија ќе ги прекрши санкциите на ОН против Пјонгјанг кои забрануваат каква било трговија со оружје со Северна Кореја.

По средбата со Ким, Путин изјави дека Русија ќе ги почитува санкциите на Обединетите нации, а тоа денеска го потврди.

Никогаш ништо не прекршуваме и во овој случај немаме намера да прекршиме ништо, им рече Путин на новинарите, додавајќи: „Но, секако ќе бараме можности за развој на руско-севернокорејските односи“.

Средбата на Путин со Лукашенко беше нивна седма оваа година.

Лукашенко, кој се потпираше на руските субвенции и политичката поддршка за да управува со поранешната советска нација со железна рака речиси три децении, му дозволи на Кремљ да ја користи белоруската територија за испраќање војници во Украина во февруари 2022 година.

Додека Белорусија продолжи да биде домаќин на руски војници, Лукашенко истакна дека неговата земја нема да се вклучи во борбите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.