Ознака: Александар Лукашенко
Свет 23.06.21 | 19:39

Лукашенко ќе ги пушти мигрантите да преминуваат во земјите од ЕУ

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко предупреди дека неговата земја повеќе нема да се обидува да го запре приливот на илегални мигранти во Европската...

Свет 30.05.21 | 11:21

Путин и Лукашенко на јахта: Белорусија ќе добие позајмица од 352 милиони фунти

Претседателите на Русија и Белорусија – Владимир Путин и Александар Лукашенко, вчера одржале состанок на кој бил договорен заем од 352 милиони фунти на Белорусија. Тие...

Свет 28.05.21 | 23:33

Путин застана на страната на Лукашенко во спорот со приземјениот авион

Рускиот претседател Владимир Путин денес застана на страната на својот белоруски сојузник Александар Лукашенко кој е во спор со Западот поради присилното приземјување...

Свет 22.04.21 | 10:11

Организирале атентат врз Лукашенко: Адвокат целосно ја признал вината

Адвокатот Јури Зенкович, кој е уапсен под сомнение дека подготвувал атентат врз претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, како и државен удар. Зенкович преземал...

Свет 18.04.21 | 15:18

Кој сакаше да го убие Лукашенко, тој тврди САД?

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека го спречил обидот за државен удар и обидот за атентат врз него и неговото семејство, кои ги планирале САД и...

Свет 12.03.21 | 14:56

Лукашенко со пари од ЕУ си градел куќи?

Белорусија злоупотребувала пари од ЕУ за богатење на Лукашенко, тврди опозициски Телеграм-канал. Докази за обвинувањата не се изнесени, но тие сепак привлекоа огромно...

Свет 27.11.20 | 15:23

Лукашенко најави дека со новиот Устав тој нема повеќе да биде претседател на Белорусија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко најави дека со донесувањето на новиот Устав, тој повеќе нема да биде на функцијата. Не донесувам никаков Устав за...

Свет 23.09.20 | 12:01

Тајно инагуриран старо-новиот претседател на Белорусија

Новоизбраниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска положи заклетва за нов мандат. Лукашенко положи заклетва на тајна церемонија на инаугурација...

Свет 23.08.20 | 20:15

Калашников во рака и панцир: Лукашенко наоружан слета во резиденцијата во Минск

Кабинетот на белорускиот претседател деманитира дека хеликоптерот што слета пред Палатата на независноста требало да го евакиира Александар Лукашенко. Според Кабинетот,...

Свет 23.08.20 | 15:44

Вечерва се најавува најмасовен протест против Лукашенко

Во Минск денеска почна уште еден протест, што е најавен како најмасовен досега, а според аналитичарите можно е да биде и најнасилен. Еден белоруски новинар на Твитер...

Свет 22.08.20 | 18:11

Одмазда: Ќе се затворат сите фабрики чии работници излегоа на штрајк

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, нареди сите фабрики чии работници излегоа на штрајк незадоволни од резултатите од претседателските избори, да бидат...

Балкан 20.08.20 | 15:50

Секоја сличност е „случајна“: Лукашенко се руши по истиот метод како Милошевиќ!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко се руши по истиот метод како поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ, анализира „Република.рс“. Најголемата...

Свет 19.08.20 | 15:23

Лукашенко побара од полицијата да ја среди ситуацијата

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека издал наредна Министерството за внатрешни работи да стави крај на немирите во Минск, што избувнаа...

Свет 19.08.20 | 13:14

Лукашенко проговори: Западот ги финансира немирите во Белорусија

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека е убеден дека Западот ги финансира уличните собири и немири во земјата. На седницата на Белорускиот...

Свет 19.08.20 | 09:44

Ве повикувам да не ги признаете овие лажни избори, противничката на Лукашенко не се откажува

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, го повика Европскиот совет да не ги признава резултатите од претседателските избори во нејзината земја,...

Свет 18.08.20 | 23:34

Путин место Лукашенко зборува со Меркел и Макрон

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска го извести белорускиот претседател Александар Лукашенко за неговите разговори со германската канцеларка Ангела Меркел...

Свет 18.08.20 | 14:36

Западот сака да го смени Лукашенко бидејќи проговори за корона заверата?

Александар Лукашенко, претседателот на Белорусија е под голем притисок од Западот по 25 години да си замине од власт.Една од терориите е дека тој мора да биде сменет бидејќи...

Свет 18.08.20 | 13:34

Тихановскаја се враќа во Белорусија

Светлана Тихановскаја, која беше втора на неодамнешните претседателски избори во Белорусија, и сега е пребегана во странство, наскоро ќе се врати во земјата, изјави...

Свет 18.08.20 | 12:38

Најпознатата изјава на Лукашенко: Подобро да бидеш диктатор отколку геј

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко важи за голем хомофоб.Тој се декларира како горд православец и смета дека хомосекуалноста е болест.Во една прилика...

Свет 18.08.20 | 10:26

ОБСЕ му нуди на Лукашенко посредување за надминување на кризата во Белорусија

Претседателството на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) на белоруската влада ѝ предложи посредување со цел да се воспостави „отворен и конструктивен...