Ознака: Александар Лукашенко
Свет 03.07.22 | 09:46

Лукашенко му се закани на Западот со моментален одговор во случај на напад врз Белорусија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, се закани со воена одмазда против секој што ќе ја нападне неговата земја, во момент кога тензиите околу војната во...

Свет 04.06.22 | 06:59

Лукашенко: Почнува сериозен конфликт меѓу Зеленски и украинската армија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека почнува сериозен конфликт меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и украинската армија. Според...

Свет 23.05.22 | 15:07

Лукашенко: Западот ја распарчува Украина

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека е загрижен поради, како што рече, потезите на Западот со цел распарчување на Украина и ја обвини...

Свет 19.05.22 | 20:44

Лукашенко: Белорусија купи од Русија ракетни системи С-400 и ракети „Искандер“

Белорусија купи од Русија противвоздушни системи С-400 и ракети „Искандер“, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко. Изјавата на белорускиот претседател...

Свет 10.05.22 | 19:31

Лукашенко: Белорусија многу научи од руската специјална операција во Украина

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека руската специјална операција во Украина многу ја подучила Белорусија. За време на средбата на тема државната...

Свет 05.05.22 | 11:43

Лукашенко: Не се закануваме никому, Западот може мирно да спие

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја „прави се’ за да ја запре војната“ и дека Украина ја провоцира Русија. Ние категорично не...

Свет 29.04.22 | 13:40

Лукашенко: Западот нема да може да ги стави на колена Москва и Минск

Притисокот од санкции ги принудува да бараат нови можности. Пазарот е отворен, треба да се движите, а не да плачете, вели претседателот на Белорусија. Претседателот на...

Свет 13.04.22 | 21:14

Лукашенко: Белорусија не планира да стане дел од Русија, не сме толку глупави

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ги отфрли наводните планови неговата земја, која е поранешна советска република, да стане дел од Русија. Не сме толку...

Свет 13.04.22 | 10:25

Лукашенко: Белорусија и Русија градат единство на две независни држави

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека е уверен оти Белорусија и Русија ќе изградат единство на две независни држави. Во Владивосток, на состанок...

Свет 12.04.22 | 15:31

Лукашенко: Белорусија ќе биде со Русија во секоја ситуација

Белорусија ќе биде со Русија во секоја ситуација, изјави денеска претседателот на земјата, Александар Лукашенко за време на разговорите со неговиот руски колега Владимир...

Свет 07.04.22 | 14:28

Лукашенко: Спроведовме наша специјална операција во Украина, тие никаквеци почнаа да апсат белоруски граѓани

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, соопшти дека и неговата земја извршила своја специјална операција во Украина. Лукашенко објасни дека официјален...

Свет 07.04.22 | 14:21

Лукашенко: Белорусија изврши специјална операција во Украина

Белорусија изврши специјална операција за ослободување белоруски државјани во Украина, соопшти денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко. Се случи злобниците...

Свет 02.04.22 | 20:56

Путин: Притисоците на Западот ја зајакнуваат интеграцијата на Москва и Минск

Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати честитка до белорускиот колега Александар Лукашенко по повод Денот на единството на народите на Белорусија и Русија,...

Свет 24.03.22 | 16:58

Лукашенко зборува за опасност од Трета светска војна

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, денеска изјави дека доколку мировниците на НАТО дојдат во Украина, постои опасност од Трета светска војна и во тој случај...

Свет 19.03.22 | 17:15

Путин е душевно здрав, ќе настине на нашите погреби

Рускиот претседател Владимир Путин е со добро здравје, душевно здрав и „во подобра форма од кога било“, изјави неговиот близок сојузник, белорускиот претседател Александар...

Свет 19.03.22 | 12:08

Лукашенко: Западот ја турна украинската Влада во војна

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека западните земји ја туркаат украинската Влада во војна, додавајќи дека Минск бил подготвен да испрати...

Свет 18.03.22 | 15:34

Николај од мал се дружи со светски државници: Синот на Лукашенко зборува три јазици и се школува да го замени татка си

Николај Александрович Лукашенко е роден на 31 август 2004 година и е третиот син на белорускиот претседател Александар Лукашенко. Николај отсекогаш е со својот татко,...

Свет 17.03.22 | 16:14

Лукашенко: Зеленски набргу ќе потпише капитулација ако го одбие договорот

„Русија ѝ нуди на Украина апсолутно прифатлива верзија на договорот, јас сигурно знам“, рече претседателот на Белорусија Александар Лукашенко , истакнувајќи дека...

Свет 02.03.22 | 17:44

Лукашенко случајно откри уште една мета на Путин

За време на вчерашното обраќање пред Советот за безбедност, белорускиот претседател и сојузник на Владимир Путин, Александар Лукашенко пред мапа со стап го прикажуваше...

Свет 28.02.22 | 08:15

Лукашенко: Ако САД испорачаат нуклеарно оружје, ќе испорачаме и ние

Белорусија ќе ѝ се обрати на Русија со барање да го врати нејзиното нуклеарно оружје доколку САД распоредат нуклеарно оружје во Полска или Литванија, изјави денеска...