Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша федералните закони за ратификување на „договорите за прием во Руската Федерација“ на самопрогласените ДПР и ЛПР, како и на окупираните региони Херсон и Запорожје во Украина.

Путин, исто така, потпиша федерални уставни закони за „прием во Руската Федерација“ на четири нови субјекти.

Претседателот, исто така, потпиша декрети за назначување на нови руски региони како привремени. Денис Пушилин беше назначен на оваа позиција во ДПР, Леонид Пасечник во ЛПР, Владимир Салдо во регионот Керсон и Евгениј Балицки во регионот Запорожје.

Државната дума ги усвои законите за анексија на 3 октомври, Советот на Федерацијата ги одобри следниот ден. Сето ова беше направено едногласно.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.