Ознака: закони
Свет 05.10.22 | 11:23

Путин ги потпиша законите за анексија на терториите од Украина

Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша федералните закони за ратификување на „договорите за прием во Руската Федерација“ на самопрогласените ДПР и ЛПР, како...

Економија 17.05.22 | 18:44

Утврдени предлог законите за гаранција за финансиска поддршка за автопатот Блаце-Скопје и за регионалните депонии за отпад

На оваа своја седница Владата го утврди текстот на Предлог-законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за финансирање на...

Македонија 20.12.21 | 08:49

Законот за недела неработен ден пред пратениците

Собранието на  Македонија денеска треба да ја одржи 57. седница на која меѓу точките на дневен ред се и измените на Законот за работни односи во второ читање со кои се...

Македонија 11.09.21 | 20:46

Десетина закони со европско знаме во собраниската агенда за вторник

Десетина закони досега се обележани со европско знаме во дневниот ред за новата собраниска седница, прва по летните одмори на пратеницире, што треба да почне во вторник. Во...

Македонија 07.09.21 | 13:36

Мицевски: Власта во наредните денови, има намера да протне 12 нови закони злоупотребувајќи го европското знаменце

Продолжува теророт на власта со злоупотребата на Европското знаменце при носењето на законите во Собранието на Република Македонија. Власта предводена од Заев и СДСМ...

Македонија 01.07.21 | 21:57

Стојаноска: Собранието е гласачка машина која носи закони за задолжувања кои граѓаните ќе ги враќаат

За се’ она што се случува во Собранието последните 10 месеци одговорноста треба да биде кај власта, истакна пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска во денешното...

Македонија 29.04.21 | 13:54

Заев: Предлогот за државјанствата што го добивме не е она што го договаравме со Села и Гаши

Премиерот Зоран Заев не е задоволен од она што го добил како предлог-решение за законот за државјанство од Алијанса/Алтернатива. Не е она што го договаравме, рече денеска...

Македонија 02.04.21 | 22:44

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Собранието по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието,...

Македонија 29.12.20 | 23:03

Мицкоски: Власта ги носи законите со европско знаменце, по скратена постапка и против тоа опозицијата мора да се бори со разум

Во вечерашното издание на „Тешки муабети“ на порталот Инфомакс, претседателот на најголемата опозициона политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, истакна...

Македонија 05.02.20 | 10:46

Работи како печатница: Собранието „штанца“ закони по скратена постапка

Со наближувањето на рокот за распуштање на Собранието секојдневно пристигнуваат нови закони за усвојување. Досега се собрани околку 300 кои треба да бидат усвоени до...

Македонија 17.01.20 | 16:53

Собранието разгледа и усвои повеќе закони на 116. седница

Собранието во рамки на 116. седница денеска расправаше по повеќе закони, при што пратениците го усвоија Законот за административни службеници и Законот за вработените...

Македонија 14.01.20 | 18:34

Изгласан Законот за младинско учество и младински политики

Собранието на денешната 130-та седница со 60 гласови „за“ и еден „против“ го изгласа Законот за младинско учество и младински политики, чија цел, како што стои во документот,...

Македонија 14.01.20 | 15:24

Собранието одлучи повеќе закони да се разгледаат по скратена постпака

Пратениците во рамките на претпладневниот дел од работата по дневниот ред на 130-тата собраниска седница одлучија повеќе законски решенија да се разгледаат по скратена...

Македонија 27.12.19 | 15:15

Изгласани 14 закони по скратена постапка и еден во редовна кои ќе се применуваат од први јануари 2020

Собранието денеска во претпладневниот дел изгласа закони од повеќе области, со што се потврдија вчерашните информации за постигнат договор меѓу владејачкото мнозинство...

Македонија 17.09.19 | 13:39

ВМРО-ДПМНЕ: Преку Законот за Академија на судии и обвинители, власта ќе го партизира правосудството

Власта има намера да го партизира процесот на избор на судии и јавни обивнители, со новиот предлог закон за Академијата за судии и јавни обивнители, обивнува опозициската...

Македонија 10.07.19 | 17:08

Адеми: Имаме два целосно нови закона за образованието, на потег е Собранието

Министерот Арбер Адеми очекува конструктивна дебата во Собранието за Предлог-законот за основно образование и за Предлог законот за наставници и стручни соработници...

Македонија 08.07.19 | 11:22

Се воведуваат 10 нови празници, предлог-законот пред пратениците

Десет нови празници за заедниците кои во Преамбулата на Уставот се наведени како „други“, ќе се воведат во земјава, а предлог-законот за празници, денеска е пред пратениците...

Патувања 01.07.19 | 11:01

Aко ги одбравте Анталија или Кушадаси за ова лето, овие работи мора да ги знаете

Поради сѐ поскапите аранжмани за Грција, голем дел од македонските граѓани годинаа ја избраа Турција како своја дестинација за одмор. Попристапните цени и стабилната...

Македонија 27.05.19 | 12:13

Пендаровски стави потпис на три закони за социјалната реформа

Стево Пендаровски го стави својот потпис на указите на Законот за социјална заштита, Законот за социјална сигурност за старите лица и на Законот за изменување и дополнување...

Македонија 16.05.19 | 16:49

Собранието усвои три од законите кои Иванов не ги потпиша

Собранието денеска во рамки на 97. седница усвои три закони во трето читање што беа вратени во Парламентот зашто поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов одби да ги потпише...