Ознака: закони
Македонија 04.10.23 | 13:02

Законите за вработени во јавниот сектор и за административни службеници во владина процедура, ќе се носат со европско знаменце

Во владина постапка се законот за вработени во јавниот сектор и законот за административни службеници кои ќе се носат по скратена постапка и со европско знаменце, а...

Македонија 21.07.23 | 13:26

ЛДП: Да се прекине со остварување на огромни профити на грбот на граѓаните

Предлог-закон за платни системи кој го поднесоа пратениците  на Либерално демократксата партија, Левица и ДОМ се разгледува во рамки на 120-тата седница во Собранието. Граѓаните...

Македонија 19.05.23 | 16:47

Бакраческа: Договорите треба да се во согласност со законот а не обратно, власта поднесува измени под превез на европското знаменце со кои го загрозува евроинтегративниот процес на Македонија

Повторна злоупотреба на европското знаменце и ова стана секојдневна пракса. Оваа власт покажа кршење на законите, непочитување на правото и склучува договори спротивни...

Економија 19.05.23 | 16:45

Здравковски: Во законот за урбанистичко планирање се прикриени оние закони кои беа повлечени за шумите, земјоделското земјиште и културното наследство

Прв пат се фати за некаква работа Благој Бочварски и одма и утна. Она што се случува и што ќе се случува наредно е дека Бочварски ни на Артан Груби нема да му треба бидејќи...

Вести 11.05.23 | 13:51

Гир: Многу често се употребува европското знаменце за закони за кои не е наменето

Причината поради која го покренав прашањето за употребата на европското знаменце, е токму поради тоа што тоа многу често се употребува за усвојување на некои закони,...

Економија 09.05.23 | 16:21

ССМ до Гир: Да не се злоупотребува европското знаменце за закони со кои се силуваат работничките права!

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) и гранскиот Синдикат за градежништво, индустрија и проектирање во писмо упатено до евроамбасадорот Дејвид Гир бараат да биде...

Македонија 08.05.23 | 14:03

Мицкоски: Владините закони стигнаа во Собранието со европско знаменце

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во изјава информира дека предлог-законите за изградба на делови од Коридорите 8 и 10Д веќе пристигнале во Собранието...

Македонија 05.05.23 | 12:22

Законите за „Бехтел и Енка“ одат со европско знаменце

Владата на денешната седница донесе нови пет предог-закони за коридорите 8 и 10д кои ќе бидат доставени до Собранието со европско знаме. Како што соопшти првиот заменик...

Македонија 10.04.23 | 15:17

ДКСК: Широка јавна расправа за деветте предлог-измени на закони поврзани со Коридорите 8 и 10д и да не се носат по скратена постапка

Неопходна е поширока јавна расправа за деветте предлог-измени на закони поврзани со Коридорите 8 и 10д, со цел да се намалат ризиците од можни злоупотреби, од корупцијата,...

Македонија 10.04.23 | 13:10

Пендаровски ќе види, па ќе каже дали ќе го потпише указот за законите за автопатските делници

Кога ќе ја видиме конечната верзија на сетот закони за автопатските делници ќе можеме да знаеме за секој од нив каков ќе биде ставот во однос на потпишување на указот,...

Македонија 10.02.23 | 14:37

Гир: Европското знаменце не треба да се злоупотребува

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир смета дека европското знаменце треба да се употребува само кога се во прашање закони што се поврзани со европските норми и стандарди, но...

Македонија 09.12.22 | 13:03

Струјата да не поскапи, целосен поврат на ДДВ за викенд и студентски оброк од 160 денари, предлага ВМРО ДПМНЕ

Пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата за „Обнова на Македонија” поднесе повеќе закони во текот на оваа недела кои се во интерес на граѓаните. Со првиот закон...

Свет 05.10.22 | 11:23

Путин ги потпиша законите за анексија на терториите од Украина

Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша федералните закони за ратификување на „договорите за прием во Руската Федерација“ на самопрогласените ДПР и ЛПР, како...

Економија 17.05.22 | 18:44

Утврдени предлог законите за гаранција за финансиска поддршка за автопатот Блаце-Скопје и за регионалните депонии за отпад

На оваа своја седница Владата го утврди текстот на Предлог-законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за финансирање на...