Пред федералниот суд во Чикаго ќе бидат здружени речиси 60 тужби во кои се тврди дека производите за омекнување на косата што ги продава американската филијала на „Лореал“ и други компании предизвикуваат рак и други здравствени проблеми.

Судските поднесоци покажуваат дека најмалку 57 тужби се поднесени пред федералните судови низ САД за производи кои користат хемикалии за трајно исправување на косата.

Во тужбите се наведува дека компаниите знаеле дека нивните производи содржат опасни хемикалии, но сепак ги продавале.

Во случаите се назначени американската подружница на „Лореал“ и филијалите на индиските компании „Godrej SON Holdings Inc“ и „Dabur International Ltd“.

Во соопштението објавено на интернет по поднесувањето на првите тужби, „Лореал“ наведе дека се уверени во безбедноста на своите производи и веруваат дека тужбите немаат правна основа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.