Руските сили во регионот на Донбас, полека но сигурно ги потиснуваат украинските со што напредуваат на фронтот.

Тешките борби и масовната употреба на артилерија, нанесуваат огромни жртви кај украинските сили, коишто се ставени во исклучително тешка позиција и трпат сериозни жртви.

На социјалните мрежи се објавени фотографии од состојбата во која се наоѓаат украинските сили во Кремина, во областа Луганск.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.