Во Амстердам е убиен познатиот рапер Дензел Силос (26), попознат како Биџидаго.

Раперот беше брутално избоден на сред улица во неделата наутро, во близина на станицата Слотердајк во Амстердам.

Иако брзата помош реагирала веднаш по повикот, несреќниот млад човек им подлегнал на повредите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.