Италијанската премиерка Џорџија Мелони ја загуби власта на медитеранскиот остров Сардинија, со што нејзината десничарска коалиција го доживеа првиот значаен изборен неуспех по преземањето на функцијата во 2022 година, покажаа денеска резултатите од регионалните избори.

Алесандра Тоде, членка на левичарското Движење Пет ѕвезди поддржано од Демократската партија освои 45,4 отсто од гласовите на изборите во неделата надминувајќи го Паоло Труцу, кандидатот избран од Мелони, кој освои 45,0 отсто.

И со некои ливчиња што останаа да се пребројат Труцу веќе го призна поразот, а Тоде ја прослави својата победа заедно со шефот на Демократската партија, Ели Шлајн, и поранешниот премиер Џузепе Конте, водачот на Пет ѕвезди.

Почнуваат да дуваат разни ветрови, рече Шлајн.

Тоде, поранешна функционерка во владината канцеларија за индустрија и успешен менаџер, ќе биде првата претседателка на островот и првата претседателка на италијански регион од Движењето Пет ѕвезди.

Тоа е исто така првпат левиот центар да успее да ја промени волјата на гласачите на Сардинија од 2015 година давајќи им на опозициските партии поттик пред уште четири регионални избори оваа година и изборите за Европскиот парламент во јуни.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.