Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека го почитува демократскиот избор на Италијанците и го повика Рим да продолжи да работи заедно со Европејците.

„Италијанскиот народ направи демократски и суверен избор. Ние го почитуваме“, рече Макрон во изјавата објавена од Елисејската палата, по победата на екстремно десничарската партија „Италијански браќа“ на парламентарните избори во Италија.

„Како соседни и пријателски земји, ние треба да продолжиме да работиме заедно“, додаде тојRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.