Ознака: Сардинија
Свет 26.09.21 | 10:35

Пуџдемон подготвен да присуствува на судското сослушување во Сардинија

Лидерот на каталонските сепаратисти, Карлес Пуџдемон, изјави дека ќе биде во Сардинија на 4 октомври за да присуствува на сослушувањето, откако по европска потерница...

Свет 25.07.21 | 13:42

Пеколна ноќ на Сардинија: Катастрофа, и се уште не е завршено, се стравува од најлошото

За пеколна ноќ известуваат италијанските медиуми во врска со големиот пожар што синоќа зафати неколку места на островот Сардинија, во близина на местото Сасари. Според...

Свет 05.06.21 | 22:25

Украдени 100 кг песок: 3000 евра казна за секој кој ќе земе бел песок и школки од плажите на Сардинија

Десетици луѓе се казнети со парична казна до 3.000 евра за земање песок и школки од плажите на италијанскиот остров Сардинија Италијанските власти соопштија дека 41 лице...

Свет 01.03.21 | 12:30

Сардинија станува првата безбедна антиковид зона во Италија

Островот Сардинија ќе стане првиот италијански регион класифициран како безбедна антиковид „бела“ зона, што значи дека ќе бидат укинати повеќето рестриктивни мерки...

Калеидоскоп 27.08.19 | 22:16

Огнена топка го пробила небото над Медитеранот: Возеле по патот и ноќта се претворила во ден

Камерата на еден возач кој минувал низ Сардинија уловил необична сцена. Мештаните на Сардинија беа зачудени од голема огнена топка што одеднаш се појавила на небото. Gracias...