Плажата Софулар во црноморското одморалиште Шиле, недалеку од Истанбул, беше затворена откако денеска беа пронајдени 28 неексплодирани мини, соопштија властите.

Властите изјавија дека мините ги пронашле нуркачи, а осум мини се извлечени на брегот за да бидат уништени, објави турскиот телевизиски канал НТВ.

Најавено е дека мините ќе бидат неутрализирани на 2 август.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.