Ознака: мини
Балкан 11.01.24 | 14:01

Турција, Бугарија и Романија потпишаа договор за чистење на Црното Море од мини

Турција, Бугарија и Романија, трите членки на НАТО, кои тагуваат по Црното Море, потпишаа денеска тројна спогодба за отстранување на мините во Црното Море, кои пловат...

Свет 31.07.23 | 22:13

Плажа во Турција затворена откако биле пронајдени 28 мини

Плажата Софулар во црноморското одморалиште Шиле, недалеку од Истанбул, беше затворена откако денеска беа пронајдени 28 неексплодирани мини, соопштија властите. Властите...

Свет 25.07.23 | 10:47

МААЕ потврди присуство на мини во близина на нуклеарната централа Запорожје

Експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) потврдија присуство на мини во близина на нуклеарната централа Запорожје, што е окупирана од руските сили. За...

Свет 30.06.23 | 08:54

ХРВ: Украина користи забранети противпешадиски мини

Невладината организација за човекови права „Хјуман рајтс воч“ (Human Rights Watch) соопшти дека се појавиле докази дека Украина неселективно користи забранети противпешадиски...

Свет 25.06.22 | 21:27

Коза активирала мини во Запорожје, повредени околу 40 руски војници

Најмалку 40 руски војници се повредени откако една коза со своето движење активира експлозив поставен околу болницата во Запорожје. Украинската разузнавачка служба...

Црна хроника 11.05.22 | 12:38

Во подрум во училиште во тетовско Јагуновце пронајдени повеќе мини од југословенскиот период

На 10.05.2022 околу 11.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека при чистење на подрумска просторија на основно училиште во с.Јегуновце, тетовско, биле пронајдени три школски...

Свет 05.04.22 | 09:23

ОН: Над 80.000 квадратни километри во Украина се минирани

Над 80.000 квадратни километри украинска територија се минирани, што ја прави земјата една од најминираните во светот. Ова се наведува во соопштението на Министерството...