Електронските цигари, втора година по ред, се најбрзо растечката категорија во трговијата со намирници во Обединетото Кралство во 2023 година, додека продажбата на цигари, пури и слободен тутун нагло опаднала, покажуваат податоците од индустријата.

Во октомври, британската влада предложи да се забрани на помладата генерација да купува цигари, а премиерот Риши Сунак изјави дека треба да се преземат мерки за да се запре пушењето цигари кај младите.

Во Обединетото Кралство, производите за испарување пораснале за 897,4 милиони фунти (или 1,15 милијарди долари) во продажбата во 2023 година, според пазарните истражувачи „NIQ“ и „The Grocer“ во саботата.

Брендот „Lost Mary“, во сопственост на кинеската компанија за испарување „Heaven Gifts“, е најбрзо растечкиот производ во Велика Британија со продажба за 310,6 милиони фунти во однос на минатата година, покажуваат бројките.

„NIQ“ соопштија дека производите за испарување, исто така, забележале пораст во обемот на купување, додека продажбата на цигари и пури и тутун паднала за 849,1 милиони фунти.

Спортските и енергетските пијалоци се на второ место во продажбата на намирници во Велика Британија, а продажбата е зголемена за 390,1 милиони фунти.

Некои од најбрзо растечките категории на прехранбени производи во 2023 година се резултат на инфлацијата, соопшти „NIQ“, при што продажбата на млеко, сирење, свежо месо и живина значително се зголемило во вредност, но не и во обем.

Продажбата на грицки во кеси, чоколадо и слатки бисквити исто така паднало во обем, додека немесните производи значително паднаа и по продажната вредност и по обем.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.