Унгарскиот премиер Виктор Орбан го наведе милијардерот финансиер Џорџ Сорос меѓу „поттикнувачите на војната“ во Украина.

Во интервју за радио Кошут, Орбан рече дека само мирот ќе ја спречи инфлацијата и ќе ја спаси економијата од понатамошни шокови, но изјави дека Украина има „право да се брани“.

Тој исто така рече дека Унгарија сега е практично единствената земја која сака мир. Навистина, Будимпешта, за разлика од повеќето други европски метрополи, одби да испрати оружје во Украина.

Мораме да финансираме мир, а не војна, објасни Орбан.

Тој нагласи дека сепак има луѓе кои се заинтересирани за продолжување на конфликтот.

Сега е сосема очигледно дека има деловни кругови кои се заинтересирани за оваа војна. Џорџ Сорос ги симболизира. Отворено зборува за потребата од продолжување на војната. Тоа се поттикнувачи на војна кои сакаат да заработат од војната, рече унгарскиот премиер, додавајќи дека таквите „поттикнувачи“ треба да одговараат.

Говорејќи на Светскиот економски форум во Давос минатиот месец, Сорос рече дека руската воена операција во Украина „можеби е почеток на Третата светска војна и дека нашата цивилизација можеби нема да ја преживее“. Тој исто така рече дека „најдобриот и можеби единствениот начин да се зачува нашата цивилизација е да се победи Путин што е можно поскоро“.

Орбан е еден од најжестоките критичари на Сорос. Во 2020 година, унгарскиот премиер го нарече милијардерот „најкорумпираниот човек на светот“, кој на својот платен список има „долга листа на политичари, новинари, судии, бирократи и политички агитатори кои се маскираат како членови на граѓански организации“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.