Ознака: Џорџ Сорос
Балкан 16.10.21 | 18:25

Jанша: Во ЕУ не треба да го споменувате Џорџ Сорос, милијардер кој го стекна богатството со шпекулативен капитал живеејќи од хаос

Седум европратеници во тридневна посета на Словенија требаше да се сретнат со премиерот Јанша, но тој не ги примил, пренесуваат медиумите во Словенија. Една од членките...

Македонија 08.10.21 | 14:19

Новите бегалци што дојдоа од Авганистан се од фондацијата на Сорос

Нова група од 149 граѓани од Авганистан пристигна доцна синоќа на Меѓународниот аеродром во Скопје. Како што информираат од владината прес-служба, станува збор за стипендисти...

Свет 04.08.21 | 16:25

Сметководителот на Сорос обвинет дека злоупотребувал жени во садомазохистички сеанси

Финанскиот експерт Хауард Рубин кој беше десна рака на Џорџ Сорос и негов сметководител е обвинет за злоставување на жени во садомазохистички сеанси во неговиот луксузен...

Свет 20.07.21 | 09:13

Бил Гејтс и Џорџ Сорос ја преземаат компанијата што произведува брзи ковид тестови

Конзорциум на инвеститори, предводен од Фондот за економски развој на Џорџ Сорос (СЕДФ) и Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, ќе финансира купување на британската компанија...

Балкан 07.07.21 | 20:13

„Соросовата екс машина“ пак во погон: Унгарската министерка за правда Варга изјави дека Сорос стои зад новите напади врз Владата

Унгарската министерка за правда Јудит Варга изјави дека финансиерот Џорџ Сорос стои зад новите напади врз Владата на Унгарија поради наводното нарушување на слободата...

Свет 13.01.21 | 15:15

Коронавирусот е измислен од „криминалните елити“ на Сорос, Гејтс и Рокфелер, тврди суд во Перу

Врховниот суд во областа Ика во Перу ја истражува резолуцијата на локалниот суд, според која ковид-19 е измислен од „криминалните елити“ на унгарско-американскиот филантроп...

Балкан 14.12.20 | 09:11

Јанша со жестока порака до Сорос: Вашите валкани пари се најсилниот генератор на конфликти во Европа

Словенечкиот премиер Јанез Јанша жестоко му одговори на Твитер на Џорџ Сорос, кој го критикуваше договорот на ЕУ со Унгарија и Полска за повеќегодишниот буџет и Пакетот...

Свет 12.12.20 | 08:00

Стравовите на Џорџ Сорос (3 дел)

Новинската агенција В4 објави репортажа за политички поврзаниот милијардер Џорџ Сорос, и неговите најголеми стравови. Во репортажата беа пренесени шокантните коментари...

Свет 10.12.20 | 09:41

Стравовите на Џорџ Сорос (2 дел)

Во првиот дел од овој серијал на новинската агеција В4, зборувавме за минатото на Џорџ Сорос, кое го прогонува до денешен ден. Во вториот дел, ќе покажеме како Џорџ Сорос...

Свет 05.12.20 | 12:17

Стравовите на Џорџ Сорос (1 дел)

Џорџ Сорос е роден во еврејско семејство во Будимпешта како Ѓерѓи Шварц. Во обид да го спаси своето семејство по нацистичката окупација на Будимпешта во 1944 година, неговиот...

Свет 26.11.20 | 10:17

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на Сорос

Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос, порачува унгарскиот премиер, Виктор Орбан. Тој реагира на текстот на Сорос за порталот...

Свет 20.11.20 | 10:30

Опозицијата гледа своја шанса да ни наметне имиграција, обвинуваат од кабинетот на Орбан

Унгарија нема да прифати лекции и предавања од личност како Џорџ Сорос, порача шефот на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, Гергели Гулиас. Тој ја обвини унгарската...

Свет 26.10.20 | 20:50

В4НА објави листа на организации преку кои Џорџ Сорос го напаѓа Доналд Трамп

Американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос не сака да го остави исходот на претседателските избори во САД на 3 ноември на случајноста. За време на предизборната кампања,...

Балкан 13.06.20 | 17:18

Јанша објави тајна снимка за Сорос како спонзор на паравојна организација

Словенечкиот премиер Јанез Јанша на својот Твитер профил реобјави тајна снимка која се посочува дека Џорџ Сорос и Том Стејер кој се обиде да добие демократска номинација...

Македонија 27.05.20 | 11:22

Сорос со 190.000 долари за 35 невладини ќе се „бори“ против корупцијата во Македонија

Фондацијата Отворено општество – Македонија обезбеди поддршка во вкупна вредност од 190.000 долари за над 35 граѓански организации кои ја следат работата на институциите...

Свет 17.04.20 | 12:02

Сорос повторно ангажира медиумска армија против Унгарија

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, реагираше во интервју за Си-Ен-Ен, дека новинарката Кристијан Аманпур се обидува да шири лажни вести, објави...

Балкан 31.01.20 | 18:40

Орбан: Политичарите кои Сорос ги изнајмува се залагаат за миграција, а Унгарија се противи на тоа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска го обвини американскиот финансиер Џорџ Сорос и неговата мрежа за организирање на миграцијата низ целиот Балкан, пренесе унгарската...

Свет 24.01.20 | 11:27

Сорос со една милијарда долари ќе брка „диктатори“

Џорџ Сорос објави дека ќе инвестира една милијарда долари во проект за универзитетска мрежа. Целта е мобилизација против  „постоечките и идните диктатори“, како и...

Свет 25.12.19 | 22:29

Џулијани: Сорос е едно ужасно човечко суштество

Сорос не само што ја контролира поранешната амбасадорка на САД во Украина, Маша Јованович, туку во ракав држи и други амбасадори и агенти на ФБИ вклучени во напорите...

Свет 25.11.19 | 22:14

В4НА: Сорос се обидел со помош на Меркел да го спречи изборот на унгарскиот кандидат за комесар

Милијардерот и левичарски активист Џорџ Сорос лично се обидел преку германската канцеларка Ангела Меркел да го спречи изборот на унгарскиот кандидат за европратеник...