Бројот на загинати во Газа се искачи на 4.385, додека 13.651 лице се повредени, од ескалацијата на конфликтот меѓу Хамас и Израел на 7 октомври, соопшти палестинското Министерство за здравство, пренесе Ројтерс.

Министерството за здравство додаде дека меѓу загинатите има 1.756 деца и 976 жени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.