Цената на биткоинот повторно се искачи над 70.000 долари во последните денови, приближувајќи се до својот историски максимум, додека втората најпопуларна криптовалута етериум скокна за дури 29% на речиси 4.000 долари, додека пазарот на криптовалути се подготвува за „клучното“ гласање во Вашингтон. оваа недела.

Високиот раст на цените на биткоинот и на етериумот доаѓа откако Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) побара итно ажурирање од оние што поднесуваат барање за средства со кои се тргува со размена на етериум (ETFs).

Аналитичарите предвидуваат дека итно одобрување може да предизвика ценовен шок од 4,2 трилиони долари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.