Светскиот економски форум (СЕФ) во вторникот потврди дека основачот Клаус Шваб се повлекува од секојдневното управување со организацијата по повеќе од 50 години на чело. Форумот рече дека овој потег е дел од повеќегодишната стратегија за промена на структурата на управување, префрлање на управувањето на претседателот и одборот на директори. Борге Бренде моментално е претседател на СЕФ.

Форумот не откри кој ќе го наследи Шваб и ќе стане заштитно лице на нејзиниот елитен годишен состанок во Давос, Швајцарија.

Од 2015 година, Светскиот економски форум се трансформира од платформа за собирање во водечка глобална институција за јавно-приватна соработка. Како дел од таа трансформација, организацијата, исто така, беше подложена на планирана еволуција на управување од организација предводена од основачот до организација каде што претседателот и одборот на директори ја преземаат целосната извршна одговорност, се вели во изјавата на СЕФ за Си-Ен-Би-Си.

Шваб, германски инженер и економист, го основаше форумот во 1971 година и беше и негов извршен претседател.

Тогаш познат како Европски форум за менаџмент, првично беше замислен како место за собирање на европските бизнис лидери и владини претставници и за дискусија за зајакнување на нивната конкурентност во однос на САД.

Со текот на годините, годишниот собир во Давос стана задолжителен настан за глобалната елита. Таа има за цел да ги собере светските лидери и деловните лидери за решавање на важни прашања. Клучните состаноци на настанот ги вклучија првите министерски разговори меѓу Северна и Јужна Кореја и потеклото на кампањите како што е Глобалната здравствена иницијатива за борба против СИДА, туберкулоза и маларија.

Сепак, оттогаш таа се соочува со критики дека не претставувала различни гласови и не постигнала напредок за глобалните прашања како што се климатските промени и нееднаквоста во богатството, при што демонстрантите протестираат во планинското одморалиште секоја година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.