Уште едно тело денеска е пронајдено во северна Италија, со што бројот на жртвите во поплавите се искачи на 14.

Продолжува евакуацијата на луѓето во области на регионот Емилија-Ромања, првенствено се евакуираат луѓето од делови на Равена, главниот град на провинцијата.

Се стравува дека континуираниот дожд може да доведе до дополнителни лизгања на земјиштето.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.