Глобалната економија се движи кон својот најслаб период на раст од 1990-та година, бидејќи повисоките каматни стапки поставени од водечките светски централни банки ги зголемуваат трошоците за задолжување за домаќинствата и бизнисите, предупреди шефицата на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева.

Во исто време, таа смета дека зголемувањето на каматните стапки треба да продолжи како начин за справување со инфлацијата.

Во говорот пред пролетните состаноци на ММФ во Вашингтон следната недела, Георгиева рече дека глобалниот раст ќе остане околу 3 отсто во следните пет години – најниска среднорочна прогноза за раст од 1990-та година.

Наглото забавување на глобалната економија минатата година по последователните потреси од пандемијата со Ковид-19 и руската инвазија на Украина ќе продолжи и во 2023-та година, со ризикот од забавување да остане во следните пет години – рече шефот на ММФ.

Ова го отежнува намалувањето на сиромаштијата, заздравувањето на економските лузни од кризата со Ковид-19 и обезбедувањето нови и подобри можности за сите – додаде Георгиева.

Пред ММФ да ги објави своите ревидирани економски прогнози следната недела, Георгиева рече дека глобалниот раст во 2022-ра година е речиси преполовен од првичното закрепнување од пандемијата Ковид-19 во 2021-ва година, паѓајќи од 6,1 отсто на 3,4 отсто. Со висока инфлација, зголемени трошоци за задолжување и зголемени геополитички тензии, глобалниот раст е на пат да падне под 3 отсто во 2023-та година и да остане слаб во годините што доаѓаат, рече шефот на ММФ.

До 90 отсто од напредните економии ќе забележат бавен раст во оваа година, предупреди таа, при што активностите во САД и во еврозоната ќе бидат погодени од повисоки каматни стапки.

Споредувајќи ги геополитичките и економските предизвици со „качување по ридови“, Георгиева рече дека „досега сме докажале дека сме издржливи алпинисти, но патот напред, а особено патот назад кон стабилен раст, е тежок и маглив, а јажињата што држат ние заедно, тие можеби се послаби сега отколку што беа пред само неколку години“.

И покрај влијанието на повисоките каматни стапки на централната банка врз економската активност ширум светот, Георгиева рече дека сè уште е потребен пристап „да се задржи курсот во борбата против инфлацијата“.

Шефот на ММФ додаде дека превирањата во глобалната банкарска индустрија во изминатиот месец покажаа дека сè уште има опасности да се надминат.

Сепак, таа ги повика централните банкари да продолжат со повисоки каматни стапки како потег за справување со инфлацијата, истовремено обезбедувајќи посебна поддршка за банките кои се борат.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.