Ознака: ММФ
Македонија 14.11.23 | 13:55

Ковачевски: ММФ ги препознава и поддржува нашите заложби за постигнување одржлив економски развој

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска оствариле средба со делегација...

Македонија 14.10.23 | 14:58

Мицкоски: Поради епската неспособност на Владата имаме двојно промашување од прогнозата на ММФ и за 50% повисока инфлација од државите во ЕУ

„Ние имаме епски неспособна Влада. Ние многу пати во минатото нудевме решенија, предлози, политики итн., но тие одлучија своеглаво да водат политика од денес за утре,...

Македонија 14.10.23 | 09:55

ММФ прогнозира двојно повисока инфлација од таа која ја говори Владата: Народот во Македонија тоне во сиромаштија

СДС се фали со економски резултат кој што е најнизок во регионот. ММФ потврди дека И Косово и Албанија и Црна Гора се пред Македонија, и нивните економии се подобри и...

Економија 13.10.23 | 14:12

Митева: Според проекциите на ММФ, Македонија е последна, зад Косово, Албанија и Црна Гора со економски раст од 2,5%

Шестте години власт на СДС и ДУИ ја направија Македонија рекордер по сиромаштија, затворени фирми и пропадната економија. Поразителни се бројките на експертите кои...

Економија 13.10.23 | 11:33

СДСМ: Инфлацијата се намалува, ММФ прогнозира поголем раст на македонската економија

Eкономските политики на СДСМ ги даваат очекуваните и конкретни резултати, инфлацијата се намалува, економијата бележи поголем раст. Инфлацијата се намалува во континуитет...

Економија 13.10.23 | 08:59

„ММФ потврди дека со СДС и Ковачевски, Македонија е зад Косово, Албанија и Црна Гора, кои имаат и над 50% поголем економски раст“

ММФ потврди со СДС и Ковачевски Македонија е зад Косово, Албанија и Црна Гора, кои имаат и над 50% поголем економски раст. Со СДС Македонија има 50% помал економски раст...

Економија 12.10.23 | 15:23

ММФ предвидува дупло повисока инфлација од предвидувањата на Владата

Меѓународниот монетарен фонд најавува тешка зима, барем двојно потешка од она што го очекува Владата. Во последниот извештај ММФ прогнозира дека Македонија оваа година...

Економија 26.07.23 | 09:45

ММФ: Глобалната цена на житото се зголемува и до 15 отсто поради повлекувањето на Русија од договорот

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска оцени дека повлекувањето на Русија од договорот за безбеден извоз на украинско жито преку црноморските пристаништа може...

Економија 27.06.23 | 10:47

ММФ: Има простор за повисоки плати во јавниот сектор, но да се внимава на инфлацијата

Во тек е економско закрепнување на Македонија, со реален раст на БДП проектиран на 2,1 отсто оваа година, а 3,4 проценти во 2024 година. Потрошувачките цени се очекува годинава...

Економија 27.06.23 | 09:42

ММФ: Монетарната политика на Народната банка помогна за постепено намалување на инфлацијата

Инфлацијата започна да забавува, помогнато од пониските цени на енергијата и храната, но и како резултат на затегнувањето на монетарната политика. Монетарната политика...

Економија 06.06.23 | 16:50

Мицкоски на средба со ММФ: Тешка економска состојба, растечка корупција и отсуство на реформи за подобар живот е сликата за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со потпретседателката Гордана Димитриеска Кочоска, и членовите на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Маја Кадиевска Војновиќ и проф.др....

Економија 06.06.23 | 13:20

ММФ до владите: Вештачката интелигенција ќе загрози некои работни места, потребна е регулатива

Вештачката интелигенција (AI) може да предизвика сериозни нарушувања на пазарот на трудот, предупреди првиот заменик директор на ММФ Гита Гопинат, апелирајќи до законодавците...

Свет 01.05.23 | 17:10

ММФ признава дека руската економија е поотпорна на санкциите од очекуваното

Меѓународниот монетарен фонд (MMF) во својот извештај овој месец објави дека економијата на Руската Федерација подобро се справила со притисоците од санкциите отколку...

Економија 14.04.23 | 12:14

ММФ за Македонија прогнозира најнизок економски раст споредено зо земјите од регионот

Според најновите прогнози на Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ) објавени на почетокот на април, Македонија ќе има најнизок економски раст од 1,4% во 2023 година споредено...

Свет 07.04.23 | 11:50

ММФ: Глобалната економија се движи кон најбавен раст од 1990-та

Глобалната економија се движи кон својот најслаб период на раст од 1990-та година, бидејќи повисоките каматни стапки поставени од водечките светски централни банки ги...

Свет 06.04.23 | 22:59

Црни предвидувања: ММФ вели дека глобалниот раст ќе остане под три проценти во 2023 година

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека светската економија ќе доживее еден од најслабите периоди на раст во последните неколку децении и оти растот ќе биде...

Свет 31.03.23 | 22:56

ММФ одобри финансиски пакет од 15,6 милијарди долари за Украина

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри четиригодишен финансиски пакет за Украина во износ од 15,6 милијарди долари како дел од меѓународниот пакет...

Економија 31.01.23 | 08:48

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите држави и Европа,...

Свет 02.01.23 | 20:05

Песимистичка прогноза на ММФ: Оваа година ќе биде потешка од претходната

Црни прогнози за 2023: третина од светот ќе падне во рецесија. Вакво предупредување даде шефицата на ММФ објаснувајќи дека место за оптимизам нема оти трите главни мотори...

Економија 23.11.22 | 10:00

Бесими: Бордот на ММФ го одобри ПЛЛ, со тоа и првата транша oд 110 милиони евра

Република Македонија ја добива првата транша од 110 милиони евра од вкупно одобрените од Меѓународниот монетарен фонд преку Инструментот за претпазливост и ликвидност...