Ознака: раст
Свет 16.03.21 | 10:37

Трет бран, во Германија експоненцијално расте бројот на заразени со Ковид-19

Епидемиологот Дирк Брокман од германскиот Институт за заразни болести „Роберт Кох“ денеска изјави дека Ковид-19 експоненцијално се шири во Германија. Во моментот сме...

Свет 09.03.21 | 12:50

ОЕЦД ја зголемува прогнозата за глобалниот економски раст на 5,6 отсто за 2021 година

Глобалната економска перспектива значително се подобри во последните месеци, според ОЦДЕ, која смета на комбинираните ефекти од планот на Бајден и вакцинацијата. Имено,...

Економија 25.01.21 | 20:48

Димитриеска-Кочоска: Граѓаните и фирмите немаат доверба во државата, повеќе бруто инвестиции имало за време на воениот конфликт, отколку денес

Членката на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска-Кочоска, во вечерашното издание на „24 Анализа“ на ТВ 24изрази сомнеж дека економијата ќе закрепне и дека оди во нагорна...

Економија 23.01.21 | 15:09

Димитриевска – Кочоска: Растот проектиран од владата од 4,1% за 2021 година нема да се случи и е нереално проектиран

Членот на извршниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ Гордана Димитриевска Кочоска истакна дека приходите се нереално проектирани за 2021 година а тие се засноваат на предвидувањата...

Економија 14.01.21 | 11:03

Бесими: Оваа година економијата ќе се врати на патеката на економски раст

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, на Форумот на Централна и Источна Европа, што го организира „Еуромани“ и е еден од водечките традиционални настани од областа...

Здравје 10.10.20 | 16:45

Холанѓаните регистрираа дневен рекорд со 6.500 нови случаи на корона вирус

Холандија достигна нов рекорд во секојдневните случаи на корона вирус со речиси 6.500 инфекции за 24 часа, покажаа податоците објавени во саботата. Владата предупреди...

Македонија 07.10.20 | 22:05

Д-р Пановски: Денешниот рекорд брзо ќе биде соборен, бројките може да одат и над 1.000 случаи дневно

Доктор Никола Пановски вечерва за Канал 5 напомена дека воопшто не би требало да не чуди ако бројките на новозаразени се искачат и над 1.000 случаи на дневно ниво. Тој додаде...

Свет 22.09.20 | 12:14

СЗО: Бројот на заразени со корона во светот зголемен за два милиони за една недела

Бројот на луѓе кои се заразиле со коронавирус ширум светот се зголеми за скоро два милиони во неделата од 14-20 септември, додека бројот на смртни случаи порасна за 37.700...

Свет 21.09.20 | 10:08

Дојче банка: Економското закрепнување ќе биде побрзо отколку што се очекуваше

Дојче банк во понеделникот информираше дека глобалното економско закрепнување од шокот предизвикан од корона вирусот е побрзо отколку што првично се очекуваше и додаде...

Калеидоскоп 18.09.20 | 11:30

Француската влада апелира да се работи од дома

Француската министерка за труд, вработување и интеграција, Елизабет Борн, во петокот рече дека владата сè уште препорачува да се работи од дома во услови кога земјата...

Економија 30.08.20 | 10:03

СДСМ: Имаме план кој ќе обезбеди стабилен економски раст

Новата влада предводена од СДСМ и од претседателот Зоран Заев има план за иновативна, стабилна, конкурентска економија, која ќе обезбеди стабилен економски раст, зголемување...

Здравје 29.08.20 | 16:14

Делчево меѓу градовите со најмногу заразени од Ковид-19

Со десет нови случаи на Ковид-19, Делчево денеска се најде меѓу градовите со најмногу заболени од коронавирус. Новите случаи како што информираа од делчевскиот здравствен...

Свет 20.07.20 | 14:01

Во Белгија повторно расте бројот на заболени од Ковид-19

Кризниот штаб за коронавирусот предупреди дека повторно растат инфекциите во земјата по долг стабилен период и го повика населението на лична одговорност, јави дописничката...

Економија 20.07.20 | 13:51

Нема корона криза за ИТ, финансискиот и фармацевтскиот сектор: Растe просечната плата

Просечната исплатена плата во мај годинава изнесува 26.390 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од 4,4 отсто во однос на мај...

Економија 17.07.20 | 11:00

На дното во регионот: За првиот квартал 0,2 отсто е растот на македонската економија

Македонската економија во првиот квартал од годината забележала незначителен раст од 0,2 отсто, покажуваат податоците на Европската комисија кои се однесуваат на растот...

Економија 05.07.20 | 17:04

Заев: Со новата македонска развојна економија платите и пензиите ќе растат уште повеќе, тоа е економски патриотизам на дело

Со новата македонска развојна економија платите, пензиите и финансиската помош растат уште повеќе, тоа е економски патриотизам на дело. 👉 20.000 денари минимална плата...

Балкан 04.07.20 | 17:00

Во Словенија двојно зголемен бројот на заразени лица, рекорден ден и во БиХ

Во Словенија, во последните 24 часа потврдени се 30 нови инфицирани со новиот вирус, речиси двојно повеќе од претходниот ден, кога беа евидентирани 16 новозаразени. Шест...

Балкан 25.06.20 | 14:34

Огромен скок и во Хрватска, дури 95 новозаразени

Бројот на новозаразени во Република Хрватска во последните 24 часа е 95 лица, со што вкупниот број на заболени од новиот корона вирус изнесува 2.483 лица. Најголем број од...

Свет 25.06.20 | 12:48

СЗО: Расте бројот на заразени во Европа по долго време

Ханс Клуж, регионален директор на Светската здравствена организација за Европа, во четвртокот предупреди дека континентот го доживеал првото зголемување на неделните...

Балкан 23.06.20 | 14:36

Србија воведе нови мерки во страв да не се врати епидемијата

Од денеска во Србија задолжителна е употребата на заштитни маски во превозот на патници, објави Владата на Србија по седницата на Кризниот штаб. Од денеска, задолжителна...