Ознака: раст
Свет 15.11.23 | 13:08

Брисел ги намали прогнозите за раст на еврозоната за 2023 и 2024 година

Европската комисија ги намали прогнозите за растот во еврозоната за оваа и следната година на 0,6 отсто и 1,2 отсто, соодветно, укажувајќи на високата инфлација и заострувањето...

Економија 14.11.23 | 16:49

Бесими: Не е предвиден раст на платите на функционерите во буџетот за идната година

Во буџетот за 2024 година не е предвидено зголемување на платите на функционерите, истакна денеска министерот за финансии Фатмир Бесими, а во изборниот процес ќе нема...

Економија 05.10.23 | 14:44

Само Бугарија е полоша од нас: Македонската економија годинава со раст од 1,8 проценти

Економскиот раст на Македонија годинава ќе биде 1,8 отсто, во 2024 ќе изнесува 2,5, а во 2025 година ќе се зголеми на 2,9 проценти. Инфлацијата, пак, во 2023 ќе се задржи на ниво од...

Економија 27.09.23 | 12:15

ЕБОР: Македонската економија годинава со скромен раст од 2 отсто

Македонија годинава ќе забележи раст на Бруто домашниот производ (БДП) од 2 отсто, а во 2024 од 3 проценти, прогнозира Европска банка за обнова и развој (ЕБОР) во најновиот...

Свет 19.09.23 | 09:26

Раст на трошоците за работна сила и на платите во ЕУ

Трошоците за работна сила по час во вториот квартал годинава во Еврозоната бележат раст од 4,5 отсто, а на ниво на цела ЕУ од пет проценти, соопшти Европската статистичка...

Свет 30.07.23 | 09:56

Економскиот раст на Еврозоната ќе биде помал од претходно прогнозираниот

По стагнацијата на почетокот на годината, растот во Еврозоната до крајот на 2023-та најверојатно ќе остане ограничен, поради што прогнозата за годишниот економскиот раст,...

Економија 21.07.23 | 13:47

Влада: Просечната нето плата во државата 36. 465 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во мај 2023 година, изнесува 36 465 денари и таа е повисока за 16,1 отсто во однос на истиот месец минатата година. Зголемувањето...

Економија 16.05.23 | 12:35

НБМ за 2023 година проектира економски раст од 2,1 отсто, а просечна инфлација од 8 до 9 отсто

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен најновиот Квартален извештај, во чии рамки се вклучени и пролетните макроекономски...

Свет 01.05.23 | 17:10

ММФ признава дека руската економија е поотпорна на санкциите од очекуваното

Меѓународниот монетарен фонд (MMF) во својот извештај овој месец објави дека економијата на Руската Федерација подобро се справила со притисоците од санкциите отколку...

Економија 25.04.23 | 13:43

И според Светска банка, Македонија со Ковачевски и Груби на дното по странски инвестиции во регионот

Според Редовниот полугодишен економски извештај за Западен Балкан (ЗБ) којшто денеска беше објавен од Светска банка, Македонија покажува катастрофални резултати во...

Економија 25.04.23 | 13:40

Економијата на Македонија ќе има благ пораст од 2,1 отсто во 2022 до 2,4 отсто во 2023, проектира Светската банка

Економиите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово и Србија го надминаа нивото пред пандемијата и покрај негативното влијание од инвазијата...

Свет 07.04.23 | 11:50

ММФ: Глобалната економија се движи кон најбавен раст од 1990-та

Глобалната економија се движи кон својот најслаб период на раст од 1990-та година, бидејќи повисоките каматни стапки поставени од водечките светски централни банки ги...

Економија 02.03.23 | 15:08

БДП со раст од 0,6 проценти во четвртиот квартал лани

Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2022 година е 0.6 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Во четвртото тримесечје...

Економија 17.02.23 | 08:50

Растот на македонскиот БДП годинава 2,0 отсто, прогнозира ЕБОР

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ги ажурираше своите економски прогнози за регионите што ги покрива и проценките за Македонија се дека растот на БДП во 2022 година...

Економија 12.01.23 | 10:46

СБ ја намали прогнозата за раст на БДП

Светска банка ја намали прогнозата за раст на домашниот бруто-производ на Македонија за оваа година за 0,7 процентни поени во однос на јунските проекции, на 2,4 отсто, покажува...

Економија 07.11.22 | 13:33

Инфлацијата со галопирачки раст: За една година храната поскапе 32,4 проценти, октомвриската инфлација е 19,8 проценти

Последните податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека во текот на месец октомври годинава во однос на истиот месец 2021 година трошоците на живот достигнале...

Економија 30.09.22 | 13:51

Раст на индустриското производство од 1,1 отсто

Индустриското производство во периодот јануари – август 2022 година бележи зголемување за 1,1 отсто во однос на истиот период лани, додека во август 2022 во споредба со август...

Свет 15.06.22 | 10:26

Расте цената на нафтата

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 121 долар по барел. Пред речиси еден месец барелот беше на ниво од околу 110 долари и помалку. Цените на нафтата...

Економија 09.06.22 | 14:01

БДП во првиот квартал пораснал за 2,4 отсто

Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) во првото тримесечје од 2022 година е 2,4 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје од 2022, пораст...

Економија 04.05.22 | 11:06

Светска банка со лоши предвидувања за економскиот раст на Македонија

Економскиот раст на земјава во 2022 година се очекува да забави до 2,7 проценти при што реалниот БДП до средината на годинава ќе го достигне нивото пред пандемијата, оценува...