Поранешниот советник на министерот за одбрана на таа Украина, Алексеј Селиванов, изјави дека министерот за внатрешни работи на Украина, Денис Монастирски, бил убиен од украинската армија.

Селиванов вели дека хеликоптерот што се урна над Бровари, во кој загина министерот за внатрешни работи, бил соборен од украинската армија. Ваквата информација, Селиванов ја добил од негов извор во Министерството за одбрана.

Инаку, Генералното обвинителство на Украина утврдило дека хеликоптерот во Бровари бил соборен од проектил од ракетниот систем МАНПАДС.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.