Компанијата Мета размислува за план според кој корисниците на нејзините платформи Фејсбук и Инстаграм во Европската Унија ќе треба да плаќаат до 13 евра месечно за верзија без реклами или да се согласат на персонализирани реклами доколку сакаат да продолжат да ја користат бесплатната верзија.

Според овој план, Мета месечно би наплатувала околу 10 евра за сметки на Фејсбук или Инстаграм на персоналните компјутери и уште околу шест евра за секоја дополнителна поврзана сметка, објави Волстрит џурнал, повикувајќи се на упатени извори.

Како што пренесува Ројтерс, корисниците на мобилни телефони месечно би плаќале околу 13 евра за користење на споменатите платформи бидејќи Мета во цената би ги вклучила и провизиите што ги наплаќаат продавниците за апликации Епл и Гугл.

Претходно оваа година, ирската регулаторна агенција ДПЦ ја казни компанијата Мета со 390 милиони евра и заклучи дека калифорниската компанија нема право да испраќа реклами до корисниците во ЕУ врз основа на нивните онлајн-активности врз основа на постоечкиот договор. Мета потоа објави дека ќе бара согласност од корисниците во ЕУ пред да го дозволи таканареченото насочено рекламирање.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.