Ознака: мета
Технологија 05.12.23 | 15:30

„Мета“ ја укинува можноста за допишување со пријателите од Фејсбук на Инстаграм

„Мета“ во наредните денови ќе ја укине функцијата која досега им овозможуваше на корисниците да се допишуваат со своите пријатели од социјалната мрежа Фејсбук на...

Свет 30.10.23 | 16:30

Ако сакаат да не им се појавуваат реклами, корисниците на Фејсбук и Инстаграм ќе треба да плаќаат претплата

Компанијата „Мета“ објави дека од ноември ќе понуди платени претплати за Европејците за да можат да користат Фејсбук и Инстаграм без да им се појавуваат реклами, јавија...

Свет 19.10.23 | 14:58

ЕУ почна да ги истражува Мета и ТикТок поради содржини поврзани со Хамас

По X (поранешен Твитер), сега и Фејсбук и Инстаграм на Мета, како и ТикТок се под строг надзор поради потенцијално прекршување на законот за модерирање на содржината –...

Свет 03.10.23 | 13:25

Корисниците на Фејсбук и Инстаграм во ЕУ може да плаќаат до 13 евра месечно

Компанијата Мета размислува за план според кој корисниците на нејзините платформи Фејсбук и Инстаграм во Европската Унија ќе треба да плаќаат до 13 евра месечно за верзија...

Технологија 23.08.23 | 10:52

Нова ВИ-алатка на „Мета“ за превод на стотина јазици

генција за превод и транскрипција на говор на десетици јазици. Тоа е потенцијална основа за алатки за комуникација во реално време, што ќе ги премостува јазичните бариери. Се...

Свет 26.07.23 | 08:56

Судот во Австралија ја казни Мета со 14 милиони долари

Австралиски суд му нареди на сопственикот на „Фејсбук Мета Платформс“ (Facebook Meta Platforms) да плати казна во вкупна вредност од 20 милиони австралиски долари поради собирање...

Технологија 12.07.23 | 23:04

Веќе се достапни за Инстаграм и Месинџер: Компанијата „Мета“ креира нови „аватари“ за видеоповици

На луѓето, понекогаш, видеоповиците им се одбивни или барем несоодветни кога не сакаат соговорникот да ги види во разни и најразлични „домашни изданија“… Затоа,...

Технологија 15.03.23 | 19:02

Компанијата „Мета“ најави отпуштање на дополнителни 10.000 вработени

Компанијата „Мета“, која е сопственик на социјалните мрежи фејзбук и Инстаграм, најави отпуштање на уште 10.000 работници, како и мерка за замрзнување на вработувањата....

Технологија 11.03.23 | 10:30

Компанијата „Мета“ пред важна одлука: Фејсбук и Инстаграм може да згаснат во Европа

Компанијата „Мета“, која е сопственик на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, се соочува со важна правна одлука која може да резултира со исклучување на Фејсбук...

Свет 10.02.23 | 10:09

Мета му ги врати на Трамп профилите на социјалните мрежи

Мета го врати Фејсбук профилот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп по двегодишната суспензија по смртоносните немири во Капитол на 6 јануари 2021 година. Мета...

Технологија 02.12.22 | 12:02

Австралиска Влада: Успешен законот кој ги обврзува Мета и Гугл да им плаќаат на медиумите

Австралискиот закон кој ги обврзува интернет гигантите Мета и Гугл да им плаќаат на медиумите за содржината што ја преземаат е во голема мерка успешен и треба да се...

Свет 09.11.22 | 13:07

Марк Закерберг отпушти 11. 000 вработени во „Мета“

Марк Закерберг, основачот на Фејсбук, денеска се обрати со писмо до вработените во „Мета“ и најави 11.000 отпуштања. Денес со вас споделувам некои од најтешките промени...

Свет 19.08.22 | 12:20

Фејсбук и Инстаграм ги укинаа профилите на организацијата на внукот на Џон Кенеди

Компанијата „Мета“, сопственик на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, ги отстрани од тие платформи сметките на влијателната американската организација „Заштита...

Свет 28.07.22 | 16:53

„Фејсбук“ и „Инстаграм“ бележат пад на приходите

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите, што веднаш по објавувањето на податоците резултираше со поевтинување на акциите...

Технологија 07.02.22 | 12:35

Цукерберг планира да ги угаси „Фејсбук“ и „Инстаграм“ во Европа

Компанијата Мета (претходно Фејсбук) се заканува да ги затвори своите платформи Фејсбук и Инстаграм во Европа, се наведува во годишниот финансиски извештај на компанијата. Во...

Македонија 11.01.22 | 10:21

Пендаровски денеска на средба со претседателот на Република Албанија, Илир Мета

Претседателот Стево Пендаровски, денеска (11 јануари 2022 година), вторник, ќе го прими претседателот на Република Албанија, Илир Мета, кој е во посета на Република Северна...