Израел се согласи на рамковен договор за прекин на огнот во Појасот Газа и ослободување на израелски заложници кои ги држи радикалното палестинско движење Хамас, пренесе БТА повикувајќи се на светски агенции.

Ова го соопштил неименуван висок претставник на американската влада кој додал дека сега се зависи од согласноста на исламистичката група.

Израелската страна „генерално“ го прифатила предлогот, кој вклучува шестнеделно примирје во Газа, како и ослободување на поранливите заложници од оние што моментално ги држи Хамас. Се мисли на луѓе кои се болни или повредени, како и постари лица и жени.

– Израелците во основа ги потпишаа точките од договорот, изјавил денеска претставникот на администрацијата на Џо Бајден. „Сега топката е во теренот на Хамас и ние продолжуваме да инсистираме максимално (за согласност од групата)“, додаде тој.

– Заложниците треба да бидат ослободени, изјави претставникот за новинарите во конференциска сала во Вашингтон

– Договор, во основа, има. Но, не сакам да создавам очекувања на овој или оној начин, нагласи тоRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.