Ознака: рамковен договор
Македонија 13.08.21 | 10:50

Пендаровски со говор за Рамковниот, на Илинден се сокри

Три документи се издвојуваат по своето значење за стабилноста и иднината на земјата: првиот Устав од 17 ноември 1991-та, кој комисијата на Бадинтер го дефинира како точка...

Македонија 13.08.21 | 09:16

Заев ќе се обрати на конференцијата по повод 20 години од Охридскиот рамковен договор

Премиерот Зоран Заев ќе се обрати на конференцијата „По Охрид“ што ќе се одржи денеска во Скопје по повод 20-годишнината од Охридскиот договор. Како што најави владината...

Македонија 13.08.21 | 08:39

20 години од Рамковниот договор, што донесе тој?

Со низа настани под слоганот „По Охрид“ во земјава се одбележува 20 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот...

Македонија 12.08.21 | 14:55

„Кластер Рамковен“: Груби вели дека не е редар да ги проверува гостите дали се вакцинирани

Вицепремиерот Артан Груби вели дека испратил  барање до Министерството за здравство и тоа пред три недели најмалку и до Центарот за јавно здравје  за да се ќспроведат...

Македонија 12.08.21 | 11:38

За прослава на Рамковен ќе се потрошат половина милион евра, Илинден се одбележа како во „време комитско“

Утре спекталуларно ќе биде прославена 20 годишнината од Рамковниот договор со кој беше ставен крај на воениот конфликт. Партијата ДУИ која прозилезе токму од паравоената...

Македонија 12.08.21 | 10:36

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема да оди на прославата на Рамковниот

Прославата за рамковниот договор наместо државна агенда, стана партиско политичка промоција, реагира ВМРО-ДПМНЕ. Ако вистински се грижеа за духот на рамковниот договор...

Македонија 11.08.21 | 14:16

Груби го откажа концертот, не сфаќа зошто го критикуваат што организира прослава на Рамковен среде пандемија

Артан Груби го откажа концертот за 20 годишнината од Рамковниот договор , но не се откажува од грандиозната прослава за 300 гости за која ќе потроши половина милион евра. Согласно...

Македонија 10.08.21 | 14:29

Груби со половина милион евра ќе го прославува Рамковниот: Закупен е „Палас“, ќе има и концерт, местата се ограничени

Првиот вицепремиер Артан Груби најавува за 13 август спектакуларна прослава на 20 годишнината од Рамковниот договор. Закупен е хотелот Александар Палас а ќе има и концерт...

Македонија 09.08.21 | 22:30

Заев бара откако ќе заврши прославата за Рамковниот, граѓаните да ги почитуваат мерките против Ковид-19

Премиерот Зоран Заев апелира до граѓаните крајно внимателно да ги почитуваат постоечките и новите мерки, а надлежните инспекциски служби да ги интензивираат контролите...

Македонија 09.08.21 | 17:12

Груби го пронајде оригиналот од Охридски договор што го немаше 20 години

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, денеска во Државниот архив го предаде оригиналниот документ на Охридскиот рамковен договор, за истиот...

Македонија 09.08.21 | 13:33

Член на ПДП од Тетово 20 години дома чувал примерок од Рамковниот договор

Илир Лума од Тетово, поранешен член на ПДП, во последните 20 години во домашни услови чувал еден од примероците на Охридскиот рамковен договор, каков што не поседува ниту...

Свет 09.06.21 | 08:21

САД ќе ги става на црна листа сите кои се против Охридскиот и Преспанскиот договор

Секое лице кое директно или индиректно го спречува или е закана за спроведување на Охридскиот рамковен договор или за Преспанскиот договор ќе се најде на црната листа...

Македонија 07.06.21 | 18:29

Ахмети: 19 години се боревме за правата на Албанците, сега може и за останатите граѓани на Македонија

ДУИ токму сега се насочува кон зелената агенда, зошто во изминатите 19 години имавме друга агенда вели лидерот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети, кој вечерва...

Македонија 19.12.20 | 21:45

Со половина милион евра изделени за годишнина на Рамковниот можеме да организираме Евровизија 2021

ЕДНО ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ ПОЛОВИНА МИЛИОН ЕВРА – анализира Иван Стоилковиќ, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија. Неговиот Фејсбук статус го...

Македонија 31.08.20 | 13:39

Груби официјално прв вицепремиер: Апосолутен приоритет е систематизацијата на сите вработени по Рамковен договор

Артан Груби денеска ја презеде должноста прв вицепремиер и министер за политички систем. По примопредавањето, Груби изјави дека денеска имале мала координативна средба...

Македонија 13.08.20 | 08:50

Никој нема да му дојде: Ахмети сам ќе ја одбележува годишнината од Рамковниот договор

Лидерите на Алијансата за Албанците и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши нема да одат на средбата на челниците на партиите од албанскиот политички блок што денеска...

Македонија 12.08.20 | 14:33

ДУИ предложи дневен ред за утрешната средба со челниците од албанскиот политички блок

Демократската унија за интеграција денеска предложи дневен ред за утрешната зедничка средба со лидерите на  партиите од албанскиот политички блок повикана од претседателот...

Македонија 11.08.20 | 15:32

Касами го одби Ахмети

Претседателот на Движењето БЕСА, Билал Касами, нема да учествува на состанокот на лидерите на албанските партии што го свика лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дознава ИНА....

Македонија 10.08.20 | 14:17

Неканет гостин: За Заев е притисок што Ахмети ги кани само албанските лидери на годишнината од Рамковниот договор

По поканата на Али Ахмети кон албанските лидери за средба, ТВ21 го праша претседателот на СДСМ Зоран Заев дали поканата ја гледа како некаков притисок кон него за идејата...

Македонија 10.08.20 | 11:50

Ахмети ги покани Гаши, Касами, Села и Тачи заедно да прослват годишнината од Рамковниот договор

На годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор, в четврток – 13 Август 2020 година, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети,...