Ознака: рамковен договор
Македонија 06.10.22 | 22:36

Рангеловиќ: Стравувам дека ако ги ставиме Бугарите во Уставот, ќе има нов Рамковен договор за нив

Аналитичарот Иво Рангеловиќ вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека стравува оти ако се внесат Бугарите во Уставот, ќе има нов Рамковен договор за...

Македонија 15.08.22 | 11:59

Ете зошто не се пи*каат народни пари на етнички журки

Било која институција финасирана со буџетски средства нема право да го користи името Македонија. Било кој министер или банда на државен или етнички настан платен со...

Македонија 14.08.22 | 21:47

Нови тендери за набавка на скапа храна, прослава на Рамковниот договор: Штеди ли владата поради економската криза?

Инфлацијата го јаде стандардот на граѓаните, цените се повеќе растат, платите не го следат трендот на рстење на ценита, а трошоците за живот стануваат се поголеми. Прашање...

Македонија 14.08.22 | 20:42

Анкета на ТВ Алсат на концертотпо на ДУИ за Рамковниот: Дојдов од Тетово, но ова не ни треба, ова е џабе трошење 100.000 евра во криза

Телевизија Алсат направи анкета со граѓаните кои беа присутни на концертот по повод 21-годишнината од Рамковниот договор. Некои првпат слушаат за ваквото случување,...

Македонија 14.08.22 | 20:16

Водителката исвиркана кога прозборе на македонски на прославата за Рамковен

Наместо да се слави мултиетничкиот карактер, што треба да биде еден од главните столбови на Рамковниот договор, синоќешната прослава на 21-годишнината од неговото потпишување...

Македонија 13.08.22 | 18:20

Мицковски: Денес и засекогаш го славиме денот кога го добивме ДУИ, меѓуетничката тендер-коалиција

Денес и засекогаш го славиме денот кога го добивме ДУИ, меѓуетничката тендер-коалиција, 160 илјади и растеме партиска администрација, етничка партија со 11 пратеници и...

Македонија 13.08.22 | 17:23

ДУИ: Охридскиот мировен договор, решавачки чин за прогресивната реалност на државата

Демократската унија за интеграција им честита на сите граѓани на државата по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, правниот акт кој ги...

Македонија 13.08.22 | 14:39

Ковачевски: Охридскиот договор гради, сплотува, интегрира и промовира заедништво

Премиерот Димитар Ковачевски на Фејсбук напиша дека денеска се навршува 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. Македонија низ годините покажа дека...

Македонија 13.08.22 | 14:04

Груби: Охридскиот договор е камен-темелник на сите демократски достигнувања

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска упати честитка по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот...

Македонија 13.08.22 | 13:50

Бесими: Со Рамковниот договор беше обезбедена демократска и евроатлантска иднина на нашата држава

Денеска одбележуваме 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој беше обезбедена мирна, демократска и евроатлантска иднина на нашата држава, со...

Македонија 13.08.22 | 13:46

ВМРО-ДПМНЕ: Приватните журки на Груби нема да донесат подобар живот меѓу Македонците и Албанците

Рамковниот договор овозможи мир, но она што не можеше да го предвиди Рамковниот договор е криминалот на ДУИ кој се случи потоа. 20 години една иста политичка елита го...

Македонија 13.08.22 | 11:27

Пендаровски: Рамковниот договор донесе мир и стабилност, зачувувани беа суверенитетот и територијалниот интегритет на државата

Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис Трајковски и претставниците на ЕУ и на САД го потпишаа...

Македонија 13.08.22 | 10:09

Дваесет и една година Рамковен договор

Со доделувањето на сертификати за учесниците на Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ од страна на првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу...

Македонија 12.08.22 | 19:55

Фирмата-донатор на ДУИ, која треба да ги набави свидетелствата, ја мести сцената за утрешната прослава за Рамковниот договор

„Арбериа“ пишува на повеќе комби-возила и камиони паркирани на плоштадот „Скендер бег“ во Скопје. На фотографиите што ги објави порталот 360 степени на плоштадот веќе...

Македонија 11.08.22 | 13:16

Антониа го откажа настапот за Рамковен, место неа ќе пее Владо Јаневски

Антониа Гиговска го откажа настапот на таканаречениот „Peace festival“, кој го организира Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците во рамките на одбележувањето...

Музика 10.08.22 | 14:20

Антониа Гиговска ќе пее на прославата за Рамковниот договор, фестивал организиран од министерството на Груби

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците во рамките на одбележувањето на Охридскиот рамковен договор годинава организира таканаречен „PEACE FESTIVAL“,...

Македонија 13.08.21 | 10:50

Пендаровски со говор за Рамковниот, на Илинден се сокри

Три документи се издвојуваат по своето значење за стабилноста и иднината на земјата: првиот Устав од 17 ноември 1991-та, кој комисијата на Бадинтер го дефинира како точка...

Македонија 13.08.21 | 09:16

Заев ќе се обрати на конференцијата по повод 20 години од Охридскиот рамковен договор

Премиерот Зоран Заев ќе се обрати на конференцијата „По Охрид“ што ќе се одржи денеска во Скопје по повод 20-годишнината од Охридскиот договор. Како што најави владината...

Македонија 13.08.21 | 08:39

20 години од Рамковниот договор, што донесе тој?

Со низа настани под слоганот „По Охрид“ во земјава се одбележува 20 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот...

Македонија 12.08.21 | 14:55

„Кластер Рамковен“: Груби вели дека не е редар да ги проверува гостите дали се вакцинирани

Вицепремиерот Артан Груби вели дека испратил  барање до Министерството за здравство и тоа пред три недели најмалку и до Центарот за јавно здравје  за да се ќспроведат...